ანოტაცია: მერაბ ნინიძის შემოქმედებაზე
თემატიკა: ქართველი მსახიობები .
საკვანძო სიტყვები: კინოფილმები ; კინოხელოვნება ; თეატრი .
ყორანაშვილი, სალომე
ყარსის ხელშეკრულება : პოლიტიკური და სამართლებრივი ანალიზი / სალომე ყორანაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 23 აპრილი. - N95 (644). - გვ.A1.B6[MFN: 177356 ]
UDC: 94(479.22)"13.10.1921"
თემატიკა: ყარსის ხელშეკრულება .
საკვანძო სიტყვები: ავტონომიური რესპუბლიკები ; საქართველოს კონსტიტუცია ; ოკუპაცია ; საერთაშორისო სამართალი .
საქართველო. მთავრობა
ს. კიკნაძის საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების - ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტის თავმჯდომარედ დანიშვნის შესახებ : ბრძანება N 564 : ქ. თბილისი. 2004 წ. 23 მაისი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 10 ივნისი. - N136 (685). - გვ.A2[MFN: 177357 ]
პერსონალია: კიკნაძე საბა (საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების - ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: საქართველოს მთავრობის ბრძანებები, განკარგულებები, დადგენილებები .
გ. სულხანიშვილის საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის მინისტრის პირველ მოადგილედ დანიშვნის შესახებ : ბრძანება N 570 : ქ. თბილისი. 2004 წ. 1 ივნისი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 10 ივნისი. - N136 (685). - გვ.A2[MFN: 177358 ]
პერსონალია: სულხანიშვილი გიორგი (საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე).
წყალდიდობა კახეთში // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 10 ივნისი. - N136 (685). - გვ.A1-2[MFN: 177359 ]
UDC: 551.515.9(479.22.12)
პერსონალია: ცისკარიშვილი პეტრე (კახეთის გუბერნატორი).
თემატიკა: წყალდიდობები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს რეგიონები ; მდინარეები საქართველოში ; სოფლის მეურნეობა .
დიპლომატმა ქალბატონებმა ნდობის მანდატი უპრობლემოდ მიიღეს / გიორგი ასანიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 10 ივნისი. - N136 (685). - გვ.A3[MFN: 177360 ]