1. კაქტუსის უეკლო სამზარეულო // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 10 ივნისი. - N136 (685). - გვ.B7[MFN: 177387]
ანოტაცია:  კაქტუსი კულინარიაში
თემატიკა:  კულინარია.
საკვანძო სიტყვები:  კერძები; მექსიკური სამზარეულო.
დაე, ცრემლი ღვაროს უიღბლომ! : მსოფლიო ჩემპიონატი პოკერში / მელორ სტურუა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 10 ივნისი. - N136 (685). - გვ.B3[MFN: 177388]
UDC:  794.9
საკვანძო სიტყვები:  ბანქო.
1. ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი აცხადებს მიღებას 2004-2005 სასწავლო წლისათვის // 24 საათი. - თბილისი, 2014. - 11 ივნისი. - N137 (686). - გვ.A6-7[MFN: 177389]
საკვანძო სიტყვები:  უმაღლესი განათლება; საბიუჯეტო სწავლება; სწავლების ფორმა; გამოცდები.
1. საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციის პრეზიდიუმის მიმართვა მოძმე ოს ხალხს და მის ლიდერს ბატონ ედვარდ კოკოითს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 10 ივნისი. - N136 (685). - გვ.B5[MFN: 177390]
ანოტაცია:  ქართველებისა და ოსების მშვიდობიან თანაცხოვრებაზე
პერსონალია:  კოკოითი ე. (ე. წ. სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი); ძასოხოვი გოჩა (საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ქართულ-ოსური ურთიერთობები; ქართულ-ოსური კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები:  ტერიტორიული მთლიანობა; ეროვნული უმცირესობები საქართველოში; სპორტი.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აცხადებს ვაკანსიას ინკლუზიური განათლების ეკსპერტის თანამდებობის დასაკავებლად // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 24 აპრილი. - N96 (645). - გვ.A5[MFN: 177391]
სულხან მოლაშვილი ორთაჭალის იზოლატორშია / ხათუნა ჯანგირაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 24 აპრილი. - N96 (645). - გვ.A7[MFN: 177392]