ანოტაცია: ახიმ ხორესის ნამუშევრების გამოფენა და ლექციების კურსი გოეთეს ინსტიტუტში
პერსონალია: როხერსი ახიმ (გერმანელი ფოტოხელოვანი).
თემატიკა: კინოხელოვნება ; ფოტოგრაფია .
საკვანძო სიტყვები: განათლება ; კინოფოტოგრაფია .
ეკონომიკური ექსპერტები - მთავრობის ახალი საგადასახადო პრინციპების შესახებ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 14 ივნისი. - N139 (688). - გვ.A4[MFN: 177524 ]
პერსონალია: ჯიბუტი მიხეილ (ეკონომიკური ექსპერტი); სიმონიშვილი სოსო (ეკონომიკური ექსპერტი); გიორხელიძე დემურ (ეკონომიკური ექსპერტი).
საკვანძო სიტყვები: ბიზნესი ; ეკონომიკა ; კორუფცია ; საშემოსავლო გადასახადები .
საქართველოს დეველოპერთა (მენაშენეთა) ასოციაცია
საქართველოს დეველოპერთა (მენაშენეთა) ასოციაცია (არსი, აქსისი, ცენტრ-პოინტი, კიდ არქიტექტურა, კად სტუდიო, იბერია კონსტრაქშენი, ბაგები 2002, მაგი-სტილი, საქართველოს რეკონსტრუქციისა და განვითარების ფონდი, არქსტუდია) აცხადებს კონკურსს ასოციაციის აღმასრულებელი მენეჯერის თანამდებობაზე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 14 ივნისი. - N139 (688). - გვ.A6[MFN: 177525 ]
იტალიურად დანახული "ვეფხისტყაოსანი" / ნინო ჯორჯაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 28 აპრილი. - N99 (648). - გვ.B2. - დროის პერიოდი: 2004-04-27[MFN: 177526 ]
UDC: 791.635(450) + 82.09
ანოტაცია: დიუმას სახელობის ფრანგულ კულტურის ცენტრში, რობერტო კავოზოს მიერ გამართული ლექცია თემაზე - შოთა რუსთაველი და მისი "ვეფხისტყაოსანი"
პერსონალია: კავოზი რობერტო (იტალიელი მსახიობი, რეჟისორი).
ორგანიზაცია: დიუმას სახელობის ფრანგული კულტურის ცენტრი .
თემატიკა: იტალიელი მსახიობები ; ლიტერატურული კრიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: საერთაშორისო კულტურული ურთიერთობები ; ისტორია ; თანამედროვეობა ; ფსიქოლოგია .
ბატონო ივო, დიდი მადლობა / მიხეილ აბაიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 28 აპრილი. - N99 (648). - გვ.B4. - დროის პერიოდი: 2004-04-28[MFN: 177527 ]
ფოტოები: ივო შუშაკი
პერსონალია: შუშაკი ივო (თბილისის "დინამოს" ყოფილი მწვრთნელი); სალუქვაძე ლევან (თბილისის "დინამოს" პრესატაშე); გეგუჩაძე გია (თბილისის "დინამოს" მწვრთნელი).
ორგანიზაცია: თბილისის "დინამო" .
თემატიკა: ქართული ფეხბურთი .
ომბუდსმენი ინვალიდობის სფეროში : 14 ივნისი საქართველოში შეზღუდული შესაძლებლობების პირთა უფლებების დაცვის დღეა / ლელა მარგიანი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 14 ივნისი. - N139 (688). - გვ.A6[MFN: 177528 ]
UDC: 368.432(479.22)
ანოტაცია: ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული პროექტის პრეზენტაცია, რაც ითვალისწინებს ინვალიდთა უფლებებისა დაცვასა და წახალისების საყოველთაო ერთიან საერთაშორისო კონვენციას
თემატიკა: შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები .
საკვანძო სიტყვები: ადამიანის უფლებები ; შრომის უფლება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 17748 | 17749 | 17750 | 17751 | 17752 | 17753 | 17754 | 17755 | 17756 | 17757 | 17758 | შემდეგი » ბოლო »»