ფოტოები: მიხეილ სააკაშვილი; ილჰამ ალიევი
ანოტაცია: ილჰამ ალიევის საქართველოში ვიზიტის შესახებ
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ალიევი ილჰამ (აზერბაიჯანის პრეზიდენტი).
თემატიკა: საქართველო-აზერბაიჯანის ურთიერთობები .
გაუბედავნი და სიმძაფრეს მოკლებულნი : ვის ამხელენ კავკასიელი ფოტოგრაფები / ვერა ნეფარიძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 29 აპრილი. - N100 (649). - გვ.B2. - დროის პერიოდი: 2004-04-28[MFN: 177586 ]
UDC: 77(064)
ანოტაცია: კაფე-სალონ "ბათუსში" "კავკასიელ ჟურნალისტთა ექსტრემალური ჯგუფის" გამოფენა-კონკურსი სახელწოდებით - "მამხილებელი ფოტო"
პერსონალია: წიბახაშვილი გურამ (ფოტოხელოვანი); ტუღუში ლაშა (გაზეთ "რეზონანსის" მთავარი რედაქტორი); ხოტივარი ბუბა (კინოდოკუმენტალისტი); ცაგარელი გიორგი (ფოტორეპორტიორი).
ორგანიზაცია: კაფე-სალონი "ბათუსი" .
საკვანძო სიტყვები: ნომინაციები ; პრიზები ; კულტურა ; ხელოვნება .
რევოლუცია პოლიციაში გრძელდება : შს ახალმა მინისტრმა აჩვენა რომ დანგრეული სისტემის "გაკეთილშობილება" შესაძლებელია / ინგა ალავიძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 16 ივნისი. - N141 (690). - გვ.A1.7[MFN: 177587 ]
UDC: 331(479.22) + 351.74(479.22)
ანოტაცია: განსახორციელებელი რეფორმები და საკადრო ცვლილებები პოლიციაში
პერსონალია: ოქრუაშვილი ირაკლი (საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი); ბარამიძე გიორგი (საქართველოს შინაგან საქმეთა ყოფილი მინისტრი); კეკუა დავით (გლდანი-ნაძალადევის რაიონის პოლიციის უფროსი); ბაქრაძე ზურაბ (ვაკე-საბურთალოს რაიონის პოლიციის უფროსი); ქიზიყურაშვილი ილია (დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონის პოლიციის უფროსი).
თემატიკა: საკადრო ცვლილებები ; პოლიცია საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: საკადრო პოლიტიკა .
მხიარული ფერების გამოფენა / ნინო ჯორჯაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 29 აპრილი. - N100 (649). - გვ.B2. - დროის პერიოდი: 2004-04-29[MFN: 177588 ]
ანოტაცია: ქარვასლაში, ვირსალაძის სახელობის სამხატვრო გიმნაზიის მოსწავლეთა მიერ გამართულ გამოფენაზე
ორგანიზაცია: ქარვასლა .
თემატიკა: ნახატების გამოფენა .
საკვანძო სიტყვები: ხელოვნება .
პირადი ბიბლიოთეკა : ჰესიოდე, "სამუშაონი და დღენი" (ძვ.წ. VII-VIII ს.) / მალხაზ ხარბედია // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 29 აპრილი. - N100 (649). - გვ.B3. - დროის პერიოდი: 295-215[MFN: 177589 ]