UDC:  323.173(479.22:479.225)
ფოტოები:  ირაკლი ოქრუაშვილი
ანოტაცია:  ირაკლი ოქრუაშვილი, ქართულ-ოსური კონფლიქტის მოგვარების საკითხებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ოქრუაშვილი ირაკლი (საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი); კოკოითი ედუარდ (ცხინვალის რეგიონის თვითგამოცხადებული პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება:  ერედვი.
საკვანძო სიტყვები:  ტერიტორიული მთლიანობა; ოკუპირებული ტერიტორიები; შეიარაღებული დაჯგუფებები.
მთავარი ამოცანა - არ იქნეს დაშვებული შეიარაღებული დაპირისპირება : საქართველოს მთავრობის დაძაბული დღე / სოფო ბუკია // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 9 ივლისი. - N161 (710). - გვ.A1.3[MFN: 177948]
ანოტაცია:  სამთავრობო სხდომები, პატარა ლიახვის ხეობის ქართულ სოფლებში, სამხრეთ ოსეთის სეპარატისტული მთავრობის მიერ, შეიარაღებული დაჯგუფებებისა და ჯავშანტექნიკის შეყვანის ფაქტთან დაკავშირებით
1. ჩარლჩ I-ის სასამართლო პროცესი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 28 ივნისი. - N151 (700). - გვ.C2-3[MFN: 177949]
UDC:  94(4)
პერსონალია:  ჩარლზ I ინგლისის, შოტლანდიისა და ირლანდიის მეფე; კრომველი ოლივერ; გრეი ლორდ.
თემატიკა:  ევროპის ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო ხაზინა; სამხედრო კამპანია; სასამართლო კომისია; ინგლისის მეფეები.
აჭარაში ექვსი თვის შედეგებს ითვლიან / ეთერ მამულაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 9 ივლისი. - N161 (710). - გვ.A1.4[MFN: 177950]
UDC:  336(479.223)
ანოტაცია:  აჭარის რეგიონში საბიუჯეტო შემოსავლების განხილვაზე
თემატიკა:  აჭარის ბიუჯეტი.
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკა; საქართველოს რეგიონები; სახელმწიფო ფონდები.
"ვარდების რევოლუციის" აქცენტები უკრაინის საპრეზიდენტო არჩევნებში / კობა ლიკლიკაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 9 ივლისი. - N161 (710). - გვ.A1.5[MFN: 177951]