UDC: 323.173(479.22:479.225)
ფოტოები: ირაკლი ოქრუაშვილი
ანოტაცია: ირაკლი ოქრუაშვილი, ქართულ-ოსური კონფლიქტის მოგვარების საკითხებთან დაკავშირებით
პერსონალია: ოქრუაშვილი ირაკლი (საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი); კოკოითი ედუარდ (ცხინვალის რეგიონის თვითგამოცხადებული პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება: ერედვი .
საკვანძო სიტყვები: ტერიტორიული მთლიანობა ; ოკუპირებული ტერიტორიები ; შეიარაღებული დაჯგუფებები .
მთავარი ამოცანა - არ იქნეს დაშვებული შეიარაღებული დაპირისპირება : საქართველოს მთავრობის დაძაბული დღე / სოფო ბუკია // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 9 ივლისი. - N161 (710). - გვ.A1.3[MFN: 177948 ]
ანოტაცია: სამთავრობო სხდომები, პატარა ლიახვის ხეობის ქართულ სოფლებში, სამხრეთ ოსეთის სეპარატისტული მთავრობის მიერ, შეიარაღებული დაჯგუფებებისა და ჯავშანტექნიკის შეყვანის ფაქტთან დაკავშირებით
ჩარლჩ I-ის სასამართლო პროცესი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 28 ივნისი. - N151 (700). - გვ.C2-3[MFN: 177949 ]
UDC: 94(4)
პერსონალია: ჩარლზ I ინგლისის, შოტლანდიისა და ირლანდიის მეფე ; კრომველი ოლივერ ; გრეი ლორდ .
გეოგ.დასახელება: ინგლისი .
თემატიკა: ევროპის ისტორია .
საკვანძო სიტყვები: სახელმწიფო ხაზინა ; სამხედრო კამპანია ; სასამართლო კომისია ; ინგლისის მეფეები .
აჭარაში ექვსი თვის შედეგებს ითვლიან / ეთერ მამულაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 9 ივლისი. - N161 (710). - გვ.A1.4[MFN: 177950 ]
UDC: 336(479.223)
ანოტაცია: აჭარის რეგიონში საბიუჯეტო შემოსავლების განხილვაზე
თემატიკა: აჭარის ბიუჯეტი .
საკვანძო სიტყვები: ეკონომიკა ; საქართველოს რეგიონები ; სახელმწიფო ფონდები .
"ვარდების რევოლუციის" აქცენტები უკრაინის საპრეზიდენტო არჩევნებში / კობა ლიკლიკაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 9 ივლისი. - N161 (710). - გვ.A1.5[MFN: 177951 ]
UDC: 324(477)