1. შეჩერებული წამი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 6 აგვისტო. - N185 (734). - გვ.B3[MFN: 178163]
UDC:  77(44)(092)
ანოტაცია:  ანრი კარტიე ბრესონის შემოქმედებაზე
პერსონალია:  ანრი კარტიე ბრესონი (ფოტოგრაფი).
თემატიკა:  ფრანგი ფოტოხელოვანები.
საკვანძო სიტყვები:  ფოტოები; ფოტოხელოვნება; ფოტოგრაფია.
14 წლიანი კონფლიქტი : ფქვილნარევი რუსული პოლიტიკა ადვილად გასაშიფრი ხდება / გიორგი ასანიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 15 ივლისი. - N166 (715). - გვ.A1.3[MFN: 178164]
UDC:  364.4 + 323(479.22:479.225)
ანოტაცია:  რუსეთის მიერ ოსური სოფლებისთვის ჰუმანიტარული დახმარების მიზნით გზავნილი ტვირთის ლეგალიზებაზე
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ქარელი მიხეილ (შიდა ქართლის გუბერნატორი); ნაბზდოროვი სვიატოსლავ (რუსეთის სამშვიდობო ძალების სარდლის გენერალი).
გეოგ.დასახელება:  ერგნეთი.
თემატიკა:  ჰუმანიტარული დახმარებები; ქართულ-ოსური კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართულ-რუსული კონფლიქტი; საგარეო პოლიტიკა; ტვირთის ლეგალიზება; საქართველოს საზღვრები; საზღვრის დაცვა.
აჭარაში საგადასახადო დავალიანებების იძულებით ამოღება იწყება : რეგიონში დამალული გადასახადების ძებნა გრძელდება / ეთერ მამულაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 15 ივლისი. - N166 (715). - გვ.A1.4[MFN: 178165]
UDC:  334(479.22) + 336.1
თემატიკა:  კერძო კომპანიები; სახელმწიფო ბიუჯეტი.
საკვანძო სიტყვები:  საგადასახალო სისტემა; ქონებრივი სამართალი; ქონების დაყადაღება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 17812 | 17813 | 17814 | 17815 | 17816 | 17817 | 17818 | 17819 | 17820 | 17821 | 17822 |  შემდეგი »  ბოლო »»