ფოტოები:  მანუჩარ მარკოიშვილი
ანოტაცია:  ევროპის ჩემპიონატის ფინალურ ეტაპზე, ქართველ კალათბურთელთა ასპარეზობის შედეგებზე
პერსონალია:  მარკოიშვილი მანუჩარ (კალათბურთელი).
1. ჯაიანი, მაკა
კანონი გენმოდიფიცირებული ორგანიზმების მიმოქცევის დასარეგულირებლად / მაკა ჯაიანი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 7 აგვისტო. - N186 (735). - გვ.A6[MFN: 178211]
ანოტაცია:  გენმოდიფიცირებული პროდუქციის იმპორტის, ტრანზიტისა და რეალიზაციის დარეგულირების მიზნით შემუშავებული კანონპროექტის მიმოხილვა
პერსონალია:  კორახაშვილი ბიძინა (სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ეკოლოგია; ბიოტექნოლოგიები.
1. პოლიციის რეფორმა მტკივნეული და აუცილებელი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 16 ივლისი. - N167 (716). - გვ.A1.3[MFN: 178212]
თემატიკა:  ქართული პოლიცია.
საკვანძო სიტყვები:  შინაგან საქმეთა სამინისტრო; რეოგანიზაცია.
ფქვილი დაიძრა მაგრამ არ მიიღეს / ნინო გომართელი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 16 ივლისი. - N167 (716). - გვ.A1-2[MFN: 178213]
UDC:  364.4 + 323(479.22:479.225)
ანოტაცია:  რუსეთის მიერ, ოსურ სოფლებში ჰუმანიტარული დახმარების სახით გზავნილი ტვირთის ლეგალიზებაზე
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ქარელი მიხეილ (შიდა ქართლის გუბერნატორი); ნაბზდოროვი სვიატოსლავ (რუსეთის სამშვიდობო ძალების სარდლის გენერალი).
გეოგ.დასახელება:  ერგნეთი.
თემატიკა:  ჰუმანიტარული დახმარებები; ქართულ-ოსური კონფლიქტი.
1. ქადაგაშვილი, ნანა
საკრებულოში პრესტიჟული ვაკანსიები გაჩნდა / ნანა ქადაგიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 7 აგვისტო. - N186 (735). - გვ.A6[MFN: 178214]