ფოტოები: მანუჩარ მარკოიშვილი
ანოტაცია: ევროპის ჩემპიონატის ფინალურ ეტაპზე, ქართველ კალათბურთელთა ასპარეზობის შედეგებზე
პერსონალია: მარკოიშვილი მანუჩარ (კალათბურთელი).
ჯაიანი, მაკა
კანონი გენმოდიფიცირებული ორგანიზმების მიმოქცევის დასარეგულირებლად / მაკა ჯაიანი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 7 აგვისტო. - N186 (735). - გვ.A6[MFN: 178211 ]
UDC: 664
ანოტაცია: გენმოდიფიცირებული პროდუქციის იმპორტის, ტრანზიტისა და რეალიზაციის დარეგულირების მიზნით შემუშავებული კანონპროექტის მიმოხილვა
პერსონალია: კორახაშვილი ბიძინა (სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი).
საკვანძო სიტყვები: ეკოლოგია ; ბიოტექნოლოგიები .
პოლიციის რეფორმა მტკივნეული და აუცილებელი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 16 ივლისი. - N167 (716). - გვ.A1.3[MFN: 178212 ]
თემატიკა: ქართული პოლიცია .
საკვანძო სიტყვები: შინაგან საქმეთა სამინისტრო ; რეოგანიზაცია .
ფქვილი დაიძრა მაგრამ არ მიიღეს / ნინო გომართელი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 16 ივლისი. - N167 (716). - გვ.A1-2[MFN: 178213 ]
UDC: 364.4 + 323(479.22:479.225)
ანოტაცია: რუსეთის მიერ, ოსურ სოფლებში ჰუმანიტარული დახმარების სახით გზავნილი ტვირთის ლეგალიზებაზე
პერსონალია: პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ქარელი მიხეილ (შიდა ქართლის გუბერნატორი); ნაბზდოროვი სვიატოსლავ (რუსეთის სამშვიდობო ძალების სარდლის გენერალი).
გეოგ.დასახელება: ერგნეთი .
თემატიკა: ჰუმანიტარული დახმარებები ; ქართულ-ოსური კონფლიქტი .
ქადაგაშვილი, ნანა
საკრებულოში პრესტიჟული ვაკანსიები გაჩნდა / ნანა ქადაგიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 7 აგვისტო. - N186 (735). - გვ.A6[MFN: 178214 ]
UDC: 352(479.22.111)