ანოტაცია: გერმანიაში მოღვაწე ამირან კუპრავას შემოქმედებაზე
პერსონალია: კუპრავა ამირან (მხატვარი); ვიცლებენი კარლ (გერმანელი გალერისტი); კუპრავა ამირან (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები: საერთაშორისო ეკონომიკური ურტიერტობები ; ხელოვნება .
ჩხეიძე, ზურაბ
ღია წერილი საქართველოს პრეზიდენტს, მის აღმატებულებას ბატონ მიხეილ სააკაშვილს / ზურაბ ჩხეიძე, ნიკოლოზ დადიანი, ზურაბ ხორავა, კახა ხერხეულიძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 13 აგვისტო. - N191 (740). - გვ.A6[MFN: 178363 ]
UDC: 69
ანოტაცია: კავშირ "300 არაგველის" წერილი საქართველოს პრეზიდენტს, რომელიც ეხება 300 არაგველის ისტორიულ ბაღში უკანონოდ წამოყენებული მშენებლობის შეჩერებას
საკვანძო სიტყვები: თბილისის ქუჩები ; უკანონო მშენებლობები ; თბილისის ისტორია .
კიდევ ვის მიადგება ჭიაბერაშვილის ბულდოზერი? / ნანა ქადაგიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 13 აგვისტო. - N191 (740). - გვ.A6[MFN: 178364 ]
ანოტაცია: თბილისის მერიის გადაწყვეტილება დედაქალაქში არსებული უკანონო მშენებლობების დანგრევის შესახებ
საკვანძო სიტყვები: თბილისის მერია ; საცხოვრებელი ბინები ; კანონდარღვევები .
ჩხაიძე, სოფო
სატყეო დეპარტამენტის ყოფილი თავმჯდომარე წყნეთის მიწების გასხვისებას შეეწირა / სოფო ჩხაიძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 13 აგვისტო. - N191 (740). - გვ.A7[MFN: 178365 ]
ანოტაცია: მიწის ნაკვეთების უკანონოდ გასხვისების ბრალდებით გივი ჯაფარიძის დაკავების შესახებ
პერსონალია: ჯაფარიძე გივი (საქართველოს სატყეო დეპარტამენტის ყოფილი უფროსი); კობერიძე კახა (გენერალური პროკურორის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები: სამართალწარმოება ; კორუფცია .
ანთაძე, დავით
ეროვნული ერთობის სიმბოლოს უკანონოდ აშენებენ / დავით ანთაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 19 ივლისი. - N169 (718). - გვ.B3[MFN: 178366 ]
ანოტაცია: ქართულ კულტურასა და ხელოვნებაზე
პერსონალია: გაბაშვილი გიორგი (კულტურის მინისტრი); აბულაძე ვანო (მხატვარი); კაკაბაძე თამაზ (მხატვარი); ცეცხლაძე ნიკო (მხატვარი); ბაჩანაშვილი ზალიკო (მხატვარი); ბერდიშევი ალექსი (მხატვარი); პოლო მარკო (მოგზაური, მკვლევარი).
ორგანიზაცია: გალერეა "ჰობი" ; გალერეა "კოპალა" .
საკვანძო სიტყვები: ფერწერა ; გამოფენები ; ტიხრული მინანქარი ; ეროვნული სიმბოლიკა .
შვიდნი, მალიორკელები : ევროპამ სამსოფლიოთასოდ საუკეთესო შვიდეული გამოავლინა / პაატა თოთაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 19 ივლისი. - N169 (718). - გვ.B4[MFN: 178367 ]
საპატრულო პოლიცია ქვეყნის საყრდენი აგური / თამარ კაციტაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 20 ივლისი. - N170 (719). - გვ.A1.7[MFN: 178368 ]
ანოტაცია: რეორგანიზაცია ქართულ პოლიციაში
საკვანძო სიტყვები: საგზაო პოლიცია ; სასწავლო კურსები ; რეორგანიზაციები .
ცხოვრება მშვენიერია / გიორგი ასანიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 20 ივლისი. - N170 (719). - გვ.A1-2[MFN: 178369 ]
ანოტაცია: საქართველოს პარლამენტის სხდომაზე განხილულ საკითხებთან დაკავშირებით
პერსონალია: თევდორაძე ელენე (პარლამენტარი); ნადირაძე მაია (საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერი).
თემატიკა: ქართული პარლამენტი .
საკვანძო სიტყვები: საპარლამენტო სესიები ; სახელფასო დანამატები ; შეღავათები ; მობილური კავშირგაბმულობა ; გადასახადები ; სახელმწიფო ბიუჯეტი .
"იტერა-საქართველო" პოტენციურ მომხმარებელს კარგავს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 20 ივლისი. - N170 (719). - გვ.A2[MFN: 178370 ]
UDC: 334(479.22) + 662.6/3
პერსონალია: იასაშვილი მალხაზ ("საქცემენტის" გენერალური დირექტორი).
ორგანიზაცია: კომპანია "შროშა" ; "საქცემენტი" ; "იტერა-საქართველო" .
თემატიკა: კერძო კომპანიები საქართველოში ; გაზი .
საკვანძო სიტყვები: გაზიფიცირება ; ბიზნესი ; ტარიფები ; გარიგებები .
ყინულის 12 სვეტი თბილისის ცენტრის წინ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 20 ივლისი. - N170 (719). - გვ.A2. - დროის პერიოდი: 2004-07-19[MFN: 178371 ]
UDC: 323.173(479.225)
ანოტაცია: თავისუფლების მოედანზე, არასამთავრობო ორგანიზაცია "შერიგების დროა" და სამხატვრო აკადემიის სტუდენტების მიერ, გამართული აქცია ქართულ-ოსურ კონფლიქტთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია: ორგანიზაცია "კრეატიული ფაბრიკა" ; არასამთავრობო ორგანიზაცია "შერიგების დროა" .
საკვანძო სიტყვები: ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა ; ისტორია ; კონფლიქტები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 17833 | 17834 | 17835 | 17836 | 17837 | 17838 | 17839 | 17840 | 17841 | 17842 | 17843 | შემდეგი » ბოლო »»