ანოტაცია:  გერმანიაში მოღვაწე ამირან კუპრავას შემოქმედებაზე
პერსონალია:  კუპრავა ამირან (მხატვარი); ვიცლებენი კარლ (გერმანელი გალერისტი); კუპრავა ამირან (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო ეკონომიკური ურტიერტობები; ხელოვნება.
1. ჩხეიძე, ზურაბ
ღია წერილი საქართველოს პრეზიდენტს, მის აღმატებულებას ბატონ მიხეილ სააკაშვილს / ზურაბ ჩხეიძე, ნიკოლოზ დადიანი, ზურაბ ხორავა, კახა ხერხეულიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 13 აგვისტო. - N191 (740). - გვ.A6[MFN: 178363]
ანოტაცია:  კავშირ "300 არაგველის" წერილი საქართველოს პრეზიდენტს, რომელიც ეხება 300 არაგველის ისტორიულ ბაღში უკანონოდ წამოყენებული მშენებლობის შეჩერებას
თემატიკა:  მშენებლობები.
საკვანძო სიტყვები:  თბილისის ქუჩები; უკანონო მშენებლობები; თბილისის ისტორია.
კიდევ ვის მიადგება ჭიაბერაშვილის ბულდოზერი? / ნანა ქადაგიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 13 აგვისტო. - N191 (740). - გვ.A6[MFN: 178364]
ანოტაცია:  თბილისის მერიის გადაწყვეტილება დედაქალაქში არსებული უკანონო მშენებლობების დანგრევის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  თბილისის მერია; საცხოვრებელი ბინები; კანონდარღვევები.
1. ჩხაიძე, სოფო
სატყეო დეპარტამენტის ყოფილი თავმჯდომარე წყნეთის მიწების გასხვისებას შეეწირა / სოფო ჩხაიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 13 აგვისტო. - N191 (740). - გვ.A7[MFN: 178365]
ანოტაცია:  მიწის ნაკვეთების უკანონოდ გასხვისების ბრალდებით გივი ჯაფარიძის დაკავების შესახებ
პერსონალია:  ჯაფარიძე გივი (საქართველოს სატყეო დეპარტამენტის ყოფილი უფროსი); კობერიძე კახა (გენერალური პროკურორის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  სამართალწარმოება; კორუფცია.
1. ანთაძე, დავით
ეროვნული ერთობის სიმბოლოს უკანონოდ აშენებენ / დავით ანთაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 19 ივლისი. - N169 (718). - გვ.B3[MFN: 178366]
ანოტაცია:  ქართულ კულტურასა და ხელოვნებაზე
პერსონალია:  გაბაშვილი გიორგი (კულტურის მინისტრი); აბულაძე ვანო (მხატვარი); კაკაბაძე თამაზ (მხატვარი); ცეცხლაძე ნიკო (მხატვარი); ბაჩანაშვილი ზალიკო (მხატვარი); ბერდიშევი ალექსი (მხატვარი); პოლო მარკო (მოგზაური, მკვლევარი).
ორგანიზაცია:  გალერეა "ჰობი"; გალერეა "კოპალა".
საკვანძო სიტყვები:  ფერწერა; გამოფენები; ტიხრული მინანქარი; ეროვნული სიმბოლიკა.
შვიდნი, მალიორკელები : ევროპამ სამსოფლიოთასოდ საუკეთესო შვიდეული გამოავლინა / პაატა თოთაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 19 ივლისი. - N169 (718). - გვ.B4[MFN: 178367]
საპატრულო პოლიცია ქვეყნის საყრდენი აგური / თამარ კაციტაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 20 ივლისი. - N170 (719). - გვ.A1.7[MFN: 178368]
ანოტაცია:  რეორგანიზაცია ქართულ პოლიციაში
საკვანძო სიტყვები:  საგზაო პოლიცია; სასწავლო კურსები; რეორგანიზაციები.