ქველმოქმედების კულტურა და კუბური ბალეტი / თეონა ჯაფარიძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 21 ივლისი. - N171 (720). - გვ.B2[MFN: 178430 ]
UDC: 792.2(729.1)(092)
ანოტაცია: კუბის სახელმწიფო მოდერნ ბალეტის დასის სოლისტი - დჰიანკო კარალერო ესპინოსა თბილისში
პერსონალია: კარალერო ესპინოსა დჰიანკო (ბალერონი).
გეოგ.დასახელება: კუბა .
თემატიკა: კუბელი ბალერონები .
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტრო
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტრო აცხადებს აუქციონს ქ. ბათუმის მერიის ბალანსზე რიცხული ობიექტების გაყიდვაზე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 14 აგვისტო. - N192 (741). - გვ.A6[MFN: 178431 ]
ეროვნული ბანკის ყოფილი პრეზიდენტი არაკორუფციული დანაშაულისთვის დააკავეს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 14 აგვისტო. - N192 (741). - გვ.A7[MFN: 178432 ]
ფოტოები: ნოდარ ჯავახიშვილი
ანოტაცია: ნოდარ ჯავახიშვილის მიმართ წაყენებულ ბრალდებებზე რომელიც ეხება ავტოტრანსპორტით მოძრაობისას უსაფრთხოების ნორმების დარღვევას და ადამიანის სიცოცხლის მოსპობას
პერსონალია: ჯავახიშვილი ნოდარ (საქართველოს ეროვნული ბანკის ყოფილი პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: სამართალწარმოება .
თბილისში გავრცელებული დანაშაული - ყაჩაღობა სამარშრუტო ტაქსებში // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 14 აგვისტო. - N192 (741). - გვ.A7[MFN: 178433 ]
პერსონალია: იაშვილი დავით (ვაკე-საბურთალოს პოლიციის სამმართველოს უფროსი).
საკვანძო სიტყვები: დანაშაული ; ტრანსპორტი .
ათენში ოლიმპიური წამმზომი აწიკწიკდა / გიგა გურასაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 14 აგვისტო. - N192 (741). - გვ.B5. - დროის პერიოდი: 2004-08[MFN: 178434 ]