ქველმოქმედების კულტურა და კუბური ბალეტი / თეონა ჯაფარიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 21 ივლისი. - N171 (720). - გვ.B2[MFN: 178430]
UDC:  792.2(729.1)(092)
ანოტაცია:  კუბის სახელმწიფო მოდერნ ბალეტის დასის სოლისტი - დჰიანკო კარალერო ესპინოსა თბილისში
პერსონალია:  კარალერო ესპინოსა დჰიანკო (ბალერონი).
გეოგ.დასახელება:  კუბა.
თემატიკა:  კუბელი ბალერონები.
1. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტრო
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტრო აცხადებს აუქციონს ქ. ბათუმის მერიის ბალანსზე რიცხული ობიექტების გაყიდვაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 14 აგვისტო. - N192 (741). - გვ.A6[MFN: 178431]
1. ეროვნული ბანკის ყოფილი პრეზიდენტი არაკორუფციული დანაშაულისთვის დააკავეს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 14 აგვისტო. - N192 (741). - გვ.A7[MFN: 178432]
ფოტოები:  ნოდარ ჯავახიშვილი
ანოტაცია:  ნოდარ ჯავახიშვილის მიმართ წაყენებულ ბრალდებებზე რომელიც ეხება ავტოტრანსპორტით მოძრაობისას უსაფრთხოების ნორმების დარღვევას და ადამიანის სიცოცხლის მოსპობას
პერსონალია:  ჯავახიშვილი ნოდარ (საქართველოს ეროვნული ბანკის ყოფილი პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  სამართალწარმოება.
1. თბილისში გავრცელებული დანაშაული - ყაჩაღობა სამარშრუტო ტაქსებში // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 14 აგვისტო. - N192 (741). - გვ.A7[MFN: 178433]
პერსონალია:  იაშვილი დავით (ვაკე-საბურთალოს პოლიციის სამმართველოს უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული; ტრანსპორტი.
ათენში ოლიმპიური წამმზომი აწიკწიკდა / გიგა გურასაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 14 აგვისტო. - N192 (741). - გვ.B5. - დროის პერიოდი: 2004-08[MFN: 178434]