ანოტაცია: ალი ასლანიშვილის ფემოქმედებაზე
პერსონალია: ასლანიშვილი ალი (მხატვარი).
თემატიკა: ფერეიდნელი ქართველები .
საკვანძო სიტყვები: ფერწერა ; კულტურა ; გამოფენები ; ნახატები .
ცოფურაშვილი, თათა
სტერეოტიპი სტერეოტიპის წილ / თათა ცოფურაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 27 ივლისი. - N176 (725). - გვ.B2[MFN: 178650 ]
ანოტაცია: ბასა ჯანიკაშვილის რომანი - "ოცნებით კაიროში"
პერსონალია: ჯანიკაშვილი ბასა (პროდიუსერი); მწერალი .
საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტრო
საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტრო აცხადებს კონკურსს თანამედროვე უცხოური პიესების კრებულების გამოცემაზე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 20 აგვისტო. - N197 (746). - გვ.B3[MFN: 178651 ]
UDC: 08 + 331.5
თემატიკა: კრებულები ; კონკურსები .
გარდაცვლილის შემცვლელი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 27 ივლისი. - N176 (725). - გვ.B3. - დროის პერიოდი: 1890-07-27[MFN: 178652 ]
UDC: 7.071.1(492)
ანოტაცია: ^ვინსენტ ვილემ ვან გოგის შემოქმედებაზე
პერსონალია: ვინსენტ ვილემ ვან გოგი (ჰოლანდიელი მხატვარი).
თემატიკა: ჰოლანდიელი მხატვრები .
საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტრო აცხადებს კონკურსს თეატრალური ხელოვნების სფეროში თავისუფალი პროექტების ხელშეწყობაზე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 20 აგვისტო. - N197 (746). - გვ.B3[MFN: 178653 ]
UDC: 792(=353.1) + 331.5
თემატიკა: ქართული თეატრი ; კონკურსები .
ჭოღოშვილი, ირინა
კიდევ ერთხელ ჰაგიორგრაფიის სწავლის შესახებ / ირინა ჭოღოშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 27 ივლისი. - N176 (725). - გვ.B7[MFN: 178654 ]