ფოტოები:  ალი ასლანიშვილი
ანოტაცია:  ალი ასლანიშვილის ფემოქმედებაზე
პერსონალია:  ასლანიშვილი ალი (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  ფერწერა; კულტურა; გამოფენები; ნახატები.
1. ცოფურაშვილი, თათა
სტერეოტიპი სტერეოტიპის წილ / თათა ცოფურაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 27 ივლისი. - N176 (725). - გვ.B2[MFN: 178650]
ანოტაცია:  ბასა ჯანიკაშვილის რომანი - "ოცნებით კაიროში"
პერსონალია:  ჯანიკაშვილი ბასა (პროდიუსერი); მწერალი.
საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტრო აცხადებს კონკურსს თანამედროვე უცხოური პიესების კრებულების გამოცემაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 20 აგვისტო. - N197 (746). - გვ.B3[MFN: 178651]
UDC:  08 + 331.5
თემატიკა:  კრებულები; კონკურსები.
1. გარდაცვლილის შემცვლელი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 27 ივლისი. - N176 (725). - გვ.B3. - დროის პერიოდი: 1890-07-27[MFN: 178652]
UDC:  7.071.1(492)
ანოტაცია:  ^ვინსენტ ვილემ ვან გოგის შემოქმედებაზე
პერსონალია:  ვინსენტ ვილემ ვან გოგი (ჰოლანდიელი მხატვარი).
თემატიკა:  ჰოლანდიელი მხატვრები.
საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტრო აცხადებს კონკურსს თეატრალური ხელოვნების სფეროში თავისუფალი პროექტების ხელშეწყობაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 20 აგვისტო. - N197 (746). - გვ.B3[MFN: 178653]
UDC:  792(=353.1) + 331.5
თემატიკა:  ქართული თეატრი; კონკურსები.
1. ჭოღოშვილი, ირინა
კიდევ ერთხელ ჰაგიორგრაფიის სწავლის შესახებ / ირინა ჭოღოშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 27 ივლისი. - N176 (725). - გვ.B7[MFN: 178654]