საკვანძო სიტყვები: სპორტი .
აღმოსავლეთი & დასავლეთი / ნაზარეთ კაროიანი // 2004 . - თბილისი, 2004. - 28 სექტემბერი. - N230 (779). - გვ.4-5. - ჩანართი. - არტური N2, 2004[MFN: 179407 ]
UDC: 32(479)
ანოტაცია: კავკასიის გეოპოლიტიკა და ევროინტეგრაცია
საკვანძო სიტყვები: ხელოვნება ; საერთაშორისო ურთიერთობები .
გილიკი, ლაიამ
სადგური უტოპია: ფუნქციონალური უტოპია : ვენეციის ბიენალე, 2003 წელი / ლაიამ გილიკი // 2004 . - თბილისი, 2004. - 28 სექტემბერი. - N230 (779). - გვ.5. - ჩანართი. - არტური N2, 2004[MFN: 179408 ]
UDC: 7 + 7.091.4
თემატიკა: ხელოვნება ; ფესტივალები .
ხაბულიანი, ხათუნა
"დამთვალიერებლის დიქტატურა" - ბიენალეს ახალი მოდელი : ბიენალე 2003წ / ხათუნა ხაბულიანი // 2004 . - თბილისი, 2004. - 28 სექტემბერი. - N230 (779). - გვ.5-6. - ჩანართი. - არტური N2, 2004[MFN: 179409 ]
შველიძე, დიმიტრი
რატომ არ (ვერ) გააერთიანა ერეკლე მეფემ საქართველო / დიმიტრი შველიძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 28 სექტემბერი. - N230 (779). - გვ.B6[MFN: 179410 ]
პერსონალია: ერეკლე II (საქართველოს მეფე (1720-1798)).
გეოგ.დასახელება: კახეთი ; იმერეთი ; რუსეთი .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი მეფეები ; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები .
ჭოღოშვილი, ნინო
ალექსანდრე როინიშვილი / ნინო ჭოღოშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 28 სექტემბერი. - N230 (779). - გვ.8-9. - ჩანართი - არტური N2, 2004[MFN: 179411 ]
ანოტაცია: ალექსანდრე როინიშვილის შემოქმედებაზე
მოხსენიებული პირები: როინიშვილი ალექსანდრე (ქართველი ფოტოგრაფი).
თემატიკა: ქართველი ფოტოგრაფები .
ზურაბ ჭვანია: არსებული ხელისუფლება უნდა შეიცვალოს / თამარ მჭედლიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2002. - 2 ივლისი. - N30. - გვ.A1.3[MFN: 179412 ]
მოხსენიებული პირები: ჟვანია ზურაბ (პოლიტიკოსი).
საკვანძო სიტყვები: ეკონომიკა ; საპარლამენტო არჩევნები ; პოლიტიკური პარტიები .
ნიკურაძე, რუსიკო
რუსეთის პოლიტიკური ხელმძღვანელობა საქართველოს აგრესიაში ადანაშაულებს : რუსი სამხედროები საქართველოსთან სახელმწიფო საზღვრის მთლიანი ლანდშაფტის მიწასთან გასწორებას აპირებენ / რუსიკო ნიკურაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2002. - 1 აგვისტო. - N60. - გვ.A1.3[MFN: 179413 ]
მოხსენიებული პირები: პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); აბაშიძე ზურაბ (საქართველოს ელჩი რუსეთში).
საკვანძო სიტყვები: ტერიტორიული მთლიანობა ; სამხედრო პოლიტიკა ; ტერორიზმი ; საზღვრების დაცვა .
ჰანტერი, რობერტ (აშშ-ს ყოფილი ელჩი "ნატოში")
საქართველო არ არის არშემდგარი ქვეყანა : ინტერვიუ / რობერტ ჰანტერი ; უსაუბრა შოთა უტიაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2002. - 2 ივლისი. - N30. - გვ.A1.8[MFN: 179414 ]
• უტიაშვილი, შოთა (კორესპ.);