საკვანძო სიტყვები:  სპორტი.
აღმოსავლეთი & დასავლეთი / ნაზარეთ კაროიანი // 2004. - თბილისი, 2004. - 28 სექტემბერი. - N230 (779). - გვ.4-5. - ჩანართი. - არტური N2, 2004[MFN: 179407]
UDC:  32(479)
ანოტაცია:  კავკასიის გეოპოლიტიკა და ევროინტეგრაცია
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნება; საერთაშორისო ურთიერთობები.
1. გილიკი, ლაიამ
სადგური უტოპია: ფუნქციონალური უტოპია : ვენეციის ბიენალე, 2003 წელი / ლაიამ გილიკი // 2004. - თბილისი, 2004. - 28 სექტემბერი. - N230 (779). - გვ.5. - ჩანართი. - არტური N2, 2004[MFN: 179408]
UDC:  7 + 7.091.4
თემატიკა:  ხელოვნება; ფესტივალები.
1. ხაბულიანი, ხათუნა
"დამთვალიერებლის დიქტატურა" - ბიენალეს ახალი მოდელი : ბიენალე 2003წ / ხათუნა ხაბულიანი // 2004. - თბილისი, 2004. - 28 სექტემბერი. - N230 (779). - გვ.5-6. - ჩანართი. - არტური N2, 2004[MFN: 179409]
1. შველიძე, დიმიტრი
რატომ არ (ვერ) გააერთიანა ერეკლე მეფემ საქართველო / დიმიტრი შველიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 28 სექტემბერი. - N230 (779). - გვ.B6[MFN: 179410]
პერსონალია:  ერეკლე II (საქართველოს მეფე (1720-1798)).
გეოგ.დასახელება:  კახეთი; იმერეთი; რუსეთი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მეფეები; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
1. ჭოღოშვილი, ნინო
ალექსანდრე როინიშვილი / ნინო ჭოღოშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 28 სექტემბერი. - N230 (779). - გვ.8-9. - ჩანართი - არტური N2, 2004[MFN: 179411]
ანოტაცია:  ალექსანდრე როინიშვილის შემოქმედებაზე
მოხსენიებული პირები:  როინიშვილი ალექსანდრე (ქართველი ფოტოგრაფი).
თემატიკა:  ქართველი ფოტოგრაფები.
ზურაბ ჭვანია: არსებული ხელისუფლება უნდა შეიცვალოს / თამარ მჭედლიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2002. - 2 ივლისი. - N30. - გვ.A1.3[MFN: 179412]
მოხსენიებული პირები:  ჟვანია ზურაბ (პოლიტიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკა; საპარლამენტო არჩევნები; პოლიტიკური პარტიები.
1. ნიკურაძე, რუსიკო
რუსეთის პოლიტიკური ხელმძღვანელობა საქართველოს აგრესიაში ადანაშაულებს : რუსი სამხედროები საქართველოსთან სახელმწიფო საზღვრის მთლიანი ლანდშაფტის მიწასთან გასწორებას აპირებენ / რუსიკო ნიკურაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2002. - 1 აგვისტო. - N60. - გვ.A1.3[MFN: 179413]
მოხსენიებული პირები:  პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); აბაშიძე ზურაბ (საქართველოს ელჩი რუსეთში).
საკვანძო სიტყვები:  ტერიტორიული მთლიანობა; სამხედრო პოლიტიკა; ტერორიზმი; საზღვრების დაცვა.
1. ჰანტერი, რობერტ (აშშ-ს ყოფილი ელჩი "ნატოში")
საქართველო არ არის არშემდგარი ქვეყანა : ინტერვიუ / რობერტ ჰანტერი ; უსაუბრა შოთა უტიაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2002. - 2 ივლისი. - N30. - გვ.A1.8[MFN: 179414]
უტიაშვილი, შოთა (კორესპ.);