სოფიკო ჭიაურელი ახლო ხედვით // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 15 იანვარი. - N8. - გვ.B1[MFN: 1818]
ფოტოები:  სოფიკო ჭიაურელი
ანოტაცია:  სოფიკო ჭიაურელის როლების შესახებ თეატრ "ვერიკოში"
პერსონალია:  ჭიაურელი სოფიკო (მსახიობი); მახარაძე კოტე (მსახიობი); ჯინორია მურმან (მსახიობი); მჭედლიძე ნანა (რეჟისორი); ჩხეიძე თემურ (რეჟისორი); ყანჩელი გია (კომპოზიტორი); გარსია მარკესი გაბრიელ (მწერალი); გვასალია თეა (მთარგმნელი); კლდიაშვილი რეზო (დრამატურგი); ჯოჯუა მიხეილ (მსახიობი); კვერნაძე ბიძინა (კომპოზიტორი); თოდაძე გოგი (რეჟისორი); კოშკაძე თენგიზ (რეჟისორი).
ორგანიზაცია:  თეატრი "ვერიკო".
თემატიკა:  ქართული თეატრი. ქართველი მსახიობები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული სპექტაკლები; მსახიობის შემოქმედება.
თამაში "ნაბადის" წესებით. ჟურნალისტები სტილიზებული ფოლკლორის თეატრის სცენაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 15 იანვარი. - N8. - გვ.B2[MFN: 1819]
ანოტაცია:  სტილიზებული ფოლკლორის თეატრის "ნაბადის" და ჟურნალისტების ერთობლივი ღონისძიების შესახებ
პერსონალია:  ტურაბელიძე ნინო (თეატრ "ნაბადის" სამხატვრო ხელმძღვანელი); ჭაბუკიანი ქეთი (დიზაინერი); ბაბილიაშვილი ანი (დიზაინერი).
ორგანიზაცია:  თეატრი "ნაბადი"; კინოთეატრი "სპარტაკი".
თემატიკა:  ქართული თეატრი.
საკვანძო სიტყვები:  სტილიზებული ფოლკლორი; მოდის ჩვენება; შეხვედრა ჟურნალისტებთან.
ისევ ვარდები. უილიამ კელი თავის ფერწერულ ტილოს გადასცემს ქართული ხელოვნების ნაციონალურ ცენტრს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 15 იანვარი. - N8. - გვ.B2[MFN: 1820]