სოფიკო ჭიაურელი ახლო ხედვით // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 15 იანვარი. - N8. - გვ.B1[MFN: 1818 ]
ანოტაცია: სოფიკო ჭიაურელის როლების შესახებ თეატრ "ვერიკოში"
პერსონალია: ჭიაურელი სოფიკო (მსახიობი); მახარაძე კოტე (მსახიობი); ჯინორია მურმან (მსახიობი); მჭედლიძე ნანა (რეჟისორი); ჩხეიძე თემურ (რეჟისორი); ყანჩელი გია (კომპოზიტორი); გარსია მარკესი გაბრიელ (მწერალი); გვასალია თეა (მთარგმნელი); კლდიაშვილი რეზო (დრამატურგი); ჯოჯუა მიხეილ (მსახიობი); კვერნაძე ბიძინა (კომპოზიტორი); თოდაძე გოგი (რეჟისორი); კოშკაძე თენგიზ (რეჟისორი).
ორგანიზაცია: თეატრი "ვერიკო" .
თემატიკა: ქართული თეატრი. ქართველი მსახიობები .
საკვანძო სიტყვები: ქართული სპექტაკლები ; მსახიობის შემოქმედება .
თამაში "ნაბადის" წესებით. ჟურნალისტები სტილიზებული ფოლკლორის თეატრის სცენაზე // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 15 იანვარი. - N8. - გვ.B2[MFN: 1819 ]
ანოტაცია: სტილიზებული ფოლკლორის თეატრის "ნაბადის" და ჟურნალისტების ერთობლივი ღონისძიების შესახებ
პერსონალია: ტურაბელიძე ნინო (თეატრ "ნაბადის" სამხატვრო ხელმძღვანელი); ჭაბუკიანი ქეთი (დიზაინერი); ბაბილიაშვილი ანი (დიზაინერი).
ორგანიზაცია: თეატრი "ნაბადი" ; კინოთეატრი "სპარტაკი" .
საკვანძო სიტყვები: სტილიზებული ფოლკლორი ; მოდის ჩვენება ; შეხვედრა ჟურნალისტებთან .
ისევ ვარდები. უილიამ კელი თავის ფერწერულ ტილოს გადასცემს ქართული ხელოვნების ნაციონალურ ცენტრს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 15 იანვარი. - N8. - გვ.B2[MFN: 1820 ]