დავითი და გოლიათი // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 1 დეკემბერი. - N267 (1419). - გვ.A1.3[MFN: 18129]
ანოტაცია:  რუსეთ-საქართველო-ამერიკის ურთიერთობებზე
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბუში ჯორჯ (აშშ-ს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთის სანქციები; საქართველოსთან ურთიერთობა; ვარდების რევოლუცია; კონფლიქტები; პუტინის პირადული ასპექტები სააკაშვილისადმი; ნატო-ში გაწევრიანება.
ორმაგი სტანდარტები : რუსეთი კოსოვოსა და აფხაზეთს შორის ხან მსგავსებას პოულობს, ხან განსხვავებას // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 1 დეკემბერი. - N267 (1419). - გვ.A1.3[MFN: 18130]
ანოტაცია:  მოსკოვში კოსოვოს ალბანური მთავრობის პრემიერის ვიზიტთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჩეკუ აგიმ (კოსოვოს დროებითი მთავრობის პრემიერ-მინისტრი); კოსაჩევი კონსტანტინ (რუსეთის საგარეო ურთიერთობების კომიტეტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ვიზიტი მოსკოვში; კოსოვოს დამოუკიდებლობა; აფხაზეთისა და ოსეთის დამოუკიდებლობა.
1. ქადაგიძე, თამარ
დამნაშავე თუ მსხვერპლი : "საქართველოში დანაშაულის სტატისტიკა შემაშფოთებელი არ არის" // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 1 დეკემბერი. - N267 (1419). - გვ.A1.4[MFN: 18131]
ანოტაცია:  დამნაშავის პასუხისგებაში მიცემის ასაკი 14-ის ნაცვლად 12 წელს ითვალისწინებს, კოდექსის ცვლილებებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბეჟაშვილი ლევან (იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე); თევდორაძე ელენე (პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე); ჰამილტონი ქეროლინ (ბრიტანელი პროფესორი).
თემატიკა:  სამართალი; სისხლის სამართლის კოდექსი.
საკვანძო სიტყვები:  სისხლის სამართლის კოდექსის ცვლილება; არასრულწლოვანთა დასჯა; ცვლილებით გამოწვეული უკმაყოფილება; მოზარდთა დანაშაული.