თბილი ნიღბები // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 23 დეკემბერი. - N286 (1438). - გვ.A5[MFN: 18938]
ანოტაცია:  ნინო კუსრაშვილის თექის საახალწლო კარნავალის შესახებ
პერსონალია:  კუსრაშვილი ნინო (დიზაინერი).
საკვანძო სიტყვები:  თექა; სადღესასწაულო კარნავალი; გამოფენა; ხელოვნება.
უმრავლესობისა და ოპოზიციის წინასაახალწლო "ფეიერვერკი" // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 27 დეკემბერი. - N289 (1441). - გვ.A1.3[MFN: 18939]
ანოტაცია:  საპარლამენტო სხდომის შესახებ
პერსონალია:  ქავთარაძე ირაკლი (თავდვცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე); ზურაბიშვილი დავით; კუკავა კახა (პარლამენტარები).
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია; პარლამენტართა ბრალდებები; დაპირისპირება; ბუნებრივი აირი.
ბელარუსი არ ნებდება : რუსული გაზის ტარიფის საკითხი კვლავ დავის საგანია // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 27 დეკემბერი. - N289 (1441). - გვ.A1.3[MFN: 18940]
ანოტაცია:  რუსეთის პოზიცია ბელარუსის მიმართ, ბუნებრივი აირის მიწოდებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ლუკაშენკო ალექსანდრ (ბელარუსის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  რუსეთ-ბელარუსის ურთიერთობები; გაზი.
საკვანძო სიტყვები:  რუსული გაზი; გაზის მიწოდება; გაზრდილი ფასები; ახალი კონტრაქტი.
"სანდო პარტნიორის იმიჯი" : საგარეო უწყების შეფასებით. საქართველოს საერთაშორისო ავტორიტეტი იზრდება // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 27 დეკემბერი. - N289 (1441). - გვ.A1.3[MFN: 18941]
ანოტაცია:  საგარეო საქმეთა სამინისტროს საქმიანობის შესახებ შემაჯამებელი კონფერენცია
საკვანძო სიტყვები:  კონფერენცია; უწყების საქმიანობა; ქვეყნის საგარეო პოლიტიკა; ფინეთის დეკლარაცია; ევროატლანტიკური ინტეგრაცია; რეგიონული თანამშრომლობა.
1. მკვლელობების სერია გალში : საკუთარი ინფორმაცია // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 27 დეკემბერი. - N289 (1441). - გვ.A1-2[MFN: 18942]
ანოტაცია:  გალის რაიონში მომხდარი ინციდენტის გამო
პერსონალია:  ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი); ტურანბა ოთარ (გარდაცვლილი); ხიშბა ალიკ (გარდაცვლილი).
საკვანძო სიტყვები:  შეიარაღებული ინციდენტი; დანაშაული; მილიციის თანამშრომლები; აფხაზი "ბოევიკები".