თბილი ნიღბები // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 23 დეკემბერი. - N286 (1438). - გვ.A5[MFN: 18938 ]
ანოტაცია: ნინო კუსრაშვილის თექის საახალწლო კარნავალის შესახებ
პერსონალია: კუსრაშვილი ნინო (დიზაინერი).
თემატიკა: ქართველი ხელოვანები .
საკვანძო სიტყვები: თექა ; სადღესასწაულო კარნავალი ; გამოფენა ; ხელოვნება .
უმრავლესობისა და ოპოზიციის წინასაახალწლო "ფეიერვერკი" // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 27 დეკემბერი. - N289 (1441). - გვ.A1.3[MFN: 18939 ]
ანოტაცია: საპარლამენტო სხდომის შესახებ
პერსონალია: ქავთარაძე ირაკლი (თავდვცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე); ზურაბიშვილი დავით ; კუკავა კახა (პარლამენტარები).
საკვანძო სიტყვები: ოპოზიცია ; პარლამენტართა ბრალდებები ; დაპირისპირება ; ბუნებრივი აირი .
ბელარუსი არ ნებდება : რუსული გაზის ტარიფის საკითხი კვლავ დავის საგანია // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 27 დეკემბერი. - N289 (1441). - გვ.A1.3[MFN: 18940 ]
ანოტაცია: რუსეთის პოზიცია ბელარუსის მიმართ, ბუნებრივი აირის მიწოდებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ლუკაშენკო ალექსანდრ (ბელარუსის პრეზიდენტი).
თემატიკა: რუსეთ-ბელარუსის ურთიერთობები ; გაზი .
საკვანძო სიტყვები: რუსული გაზი ; გაზის მიწოდება ; გაზრდილი ფასები ; ახალი კონტრაქტი .
"სანდო პარტნიორის იმიჯი" : საგარეო უწყების შეფასებით. საქართველოს საერთაშორისო ავტორიტეტი იზრდება // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 27 დეკემბერი. - N289 (1441). - გვ.A1.3[MFN: 18941 ]
ანოტაცია: საგარეო საქმეთა სამინისტროს საქმიანობის შესახებ შემაჯამებელი კონფერენცია
პერსონალია: ბეჟუაშვილი გელა (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
ორგანიზაცია: საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: კონფერენცია ; უწყების საქმიანობა ; ქვეყნის საგარეო პოლიტიკა ; ფინეთის დეკლარაცია ; ევროატლანტიკური ინტეგრაცია ; რეგიონული თანამშრომლობა .
მკვლელობების სერია გალში : საკუთარი ინფორმაცია // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 27 დეკემბერი. - N289 (1441). - გვ.A1-2[MFN: 18942 ]
ანოტაცია: გალის რაიონში მომხდარი ინციდენტის გამო
პერსონალია: ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი); ტურანბა ოთარ (გარდაცვლილი); ხიშბა ალიკ (გარდაცვლილი).
თემატიკა: კრიმინალი ; მკვლელობა .
საკვანძო სიტყვები: შეიარაღებული ინციდენტი ; დანაშაული ; მილიციის თანამშრომლები ; აფხაზი "ბოევიკები" .