საკვანძო სიტყვები:  რეგიონული პოლიტიკა; ხელისუფლება; სახელმწიფო სამსახური.
ქალაქ თბილისის მერი // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 12 იანვარი. - N4 (1448). - გვ.C2[MFN: 19267]
UDC:  352(479.22.111)(094.5)
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 12 იანვარი. - N4 (1448). - გვ.C3[MFN: 19268]
ანოტაცია:  შპს "საქართველო-ავსტრიის ერთობლივი საწარმო მეტეხი", აცხადებს ტენდერს სასტუმრო "შერატონ მეტეხი პალასისთვის" საწმენდი და სარეცხი საშუალებების შესყიდვაზე
1. შარმანაშვილი, თენგიზ
პრემიერ-მინისტრი თუ სახელმწიფო მინისტრი? : ვის დაეკისრება თბილისის თვითმმართველობისა და აჭარის მუნიციპალიტეტების საქმიანობის ზედამხედველობა / ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 9-10 იანვარი. - N1-2 (1445-1446). - გვ.2. - ჩანართი "რეგიონის დროით...". 2007 წელი N1[MFN: 19269]
ფოტოები:  შარმანაშვილი თენგიზ
ანოტაცია:  ინტერვიუ ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობის სახელმწიფო ზედამხედველობის ახალი კანონპროექტის თაობაზე
პერსონალია:  შარმანაშვილი თენგიზ (ეფექტიანი მმართველობის სისტემისა და ტერიტორიული მოწყობის რეფორმის ცენტრის ექსპერტი).
თემატიკა:  ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოები.
საკვანძო სიტყვები:  ავტონომიური რესპუბლიკები; მთავრობა; ცენტრალური ხელისუფლება; დელეგირებული უფლებამოსილებები; ნორმატიული აქტი.
1. საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის განცხადება // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 12 იანვარი. - N4 (1448). - გვ.C3[MFN: 19270]
UDC:  331.5
თემატიკა:  ვაკანსიები.
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 12 იანვარი. - N4 (1448). - გვ.C3[MFN: 19271]
ანოტაცია:  საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა მთავარი სამმართველო აცხადებს ტენდერს საავიაციო ბენზინისა და საავიაციო ნავთის შესყიდვის შესახებ
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 12 იანვარი. - N4 (1448). - გვ.C3[MFN: 19272]
ანოტაცია:  საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა მთავარი სამმართველო აცხადებს ტენდერს ავიასაწვავის და ავიანავთის შესყიდვაზე
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 12 იანვარი. - N4 (1448). - გვ.C3[MFN: 19273]
ანოტაცია:  საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა მთავარი სამმართველო აცხადებს ტენდერს საჰაერო ტრანსპორტის საპოხ-საცხები მასალების შესყიდვის მიზნით
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 1923 | 1924 | 1925 | 1926 | 1927 | 1928 | 1929 | 1930 | 1931 | 1932 | 1933 |  შემდეგი »  ბოლო »»