თბილისმა ფუნქცია უნდა დაიბრუნოს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 1 დეკემბერი. - N285. - გვ.A1-B1[MFN: 1953]
ფოტოები:  მიხო სვიმონიშვილი
ანოტაცია:  საუბარი თბილისის ქალაქგეგმარებისა და სივრცითი სამსახურის უფროს, ქალაქის მთავარ არქიტექტორ მიხო სვიმონიშვილთან არქიტექტორული სამსახურის საქმიანობის შესახე/ესაუბრა მაია ჭალაგანიძე
პერსონალია:  სვიმონიშვილი მიხო (თბილისის მთავარი არქიტექტორი).
თემატიკა:  თბილისის არქიტექტურა. თბილისის ქალაქგეგმარებისა და სივრცითი მოწყობის სამსახური.
საკვანძო სიტყვები:  არქიტქტურა; ქალაქგეგმარება; მენეჯმენტი.
ასლან აბაშიძის ოჯახისთვის ქონების ჩამორთმევას უზენაესი სასამართლო განიხილავს : ევროსასამართლომ სულხან მოლაშვილის საქმე რეგისტრაციაში გაატარა : თბილისში ქვეითი პატრული ამუშავდა : პოლიციელების ხელფასები გაიზრდება : ცხინვალში ნაცემი ოსი ჟურნალისტი თბილისში გადმოიყვანეს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 12 იანვარი. - N5. - გვ.A. - ინფორმაცია[MFN: 1954]
პერსონალია:  აბაშიძე ასლან (აჭარის ყოფილი მეთაური); მოლაშვილი სულხან (კონტროლის პალატის ყოფილი თავმჯდომარე); მერაბიშვილი ვანო (შინაგან საქმეთა მინისტრი); ფარასტაევი ალან (ოსი ჟურნალისტი).
ორგანიზაცია:  საუბნო- სახაზინო საპატრულო პოლიცია; არასამთავრობო ორგანიზაცია "ჰუმანიტარული კვლევის ცენტრი".
თემატიკა:  პოლიტიკა; ეკონომიკური დანაშაული; საპატრულო პოლიცია.
საკვანძო სიტყვები:  სასამართლო; ქონების ჩამორთმევა; წამების ფაქტი; პატიმარის უფლებები; პატრული; ხელფასის მომატება; დაკავება.