დაღესტნის შინაგან საქმეთა მინისტრი სიკვდილს გადაურჩა // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 13 თებერვალი. - N30 (1474). - გვ.A5[MFN: 20326]
UDC:  34(470.67)
ანოტაცია:  მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მაგომედტაგიროვი ადილგირეი (დაღესტნის შინაგან საქმეთა მინისტრი).
გეოგ.დასახელება:  დაღესტანი.
საკვანძო სიტყვები:  თავდასხმა; აფეთქება; ტერორი.
არ მოგწონს? არც მე! : გულახდილად // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N28 (1472). - გვ.5. - ჩანართი "Weekend", N4 (32), 10-11 თებერვალი, 2007 წელი[MFN: 20327]
ანოტაცია:  ინგა გრიგოლიას გადაცემა "რეაქცია"-ში მოწვეული სტუმრებისა და ქართული საზოგადოების შესახებ
პერსონალია:  გრიგოლია ინგა (ტელეჟურნალისტი); ჯგერენაია ემზარ (ექსპერტი, სოციოლოგი); ჩარკვიანი ჯანსუღ (პოეტი); გონაშვილი მაყვალა (პოეტი, მწერალთა კავშირის თავმჯდომარე); აზარაშვილი ვაჟა (კომპოზიტორი); გაბუნია ნუნუ (კომპოზიტორი); უგულავა გიგი (თბილისის მერი).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური ოპოზიცია; დეპუტატი; სახელმწიფო ქონება; შემოქმედებითი სახლები; საზოგადოება.
1. ქაზიმლი, სამირ
აზერბაიჯანის პოლიცია ძალადობას შხირად მიმართავს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 13 თებერვალი. - N30 (1474). - გვ.A5[MFN: 20328]
UDC:  34(479.24)
ანოტაცია:  პოლიციელთა ქმედებების შესახებ ბაქოში
საკვანძო სიტყვები:  ინციდენტი სკოლაში; სამართალდამცველები.
1. იგნატოვა, ქეთთევან
წყალი, წყალი...! : გულახდილად // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N28 (1472). - გვ.5. - ჩანართი "Weekend", N4 (32), 10-11 თებერვალი, 2007 წელი[MFN: 20329]
ანოტაცია:  ოზურგეთში მოგზაურობისაგან მიღებული მძიმე შთაბეჭდილებები
თემატიკა:  პუბლიცისტიკა; საქართველოს რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს რაიონები; გურია.
შპს "საქართველოს რკინიგზა" 2007 წლის 13 თებერვლიდან აცხადებს საერთაშორისო ტენდერს საქართველოს რკინიგზის კუთვნილი სპეცტექნიკის მომსახურეობის შესყიდვის შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 13 თებერვალი. - N30 (1474). - გვ.A6[MFN: 20330]
შპს "საქართველოს რკინიგზა" 2007 წლის 13 თებერვლიდან აცხადებს ტენდერს რკინიგზის თანამშრომელთა ფორმის ტანსაცმლის შესყიდვის შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 13 თებერვალი. - N30 (1474). - გვ.A6[MFN: 20331]
1. ზურაბიშვილი, დავით
თავისუფალი სიტყვა / ესაუბრა ინგა გრიგოლია // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 13 თებერვალი. - N30 (1474). - გვ.A7[MFN: 20332]
ანოტაცია:  საუბრობს დავით ზურაბიშვილი
პერსონალია:  ზურაბიშვილი დავით (პარლამენტარი).
ორგანიზაცია:  რადიო "უცნობი".
საკვანძო სიტყვები:  პრეზიდენტის შეხვედრა; ოპოზიცია; კომუნალური გადასახადები; კერძო ქონება.
1. აბესაძე, ნანული
ნანული აბესაძე: ყველაფერი მიდის, მაგრამ ბრუნდება : ჩამქრალი ვარსკვლავები / ესაუბრა ანანო გომართელი // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 10 თებერვალი. - N28 (1472). - გვ.6,7. - ჩანართი "Weekend", N4 (32), 10-11 თებერვალი, 2007 წელი[MFN: 20333]
UDC:  784(479.22)(092)