У мом Россию не понять : სტანისლავ სადალსკიმ მეორე სამშობლოს სცენაზე ფეხშიშველმა გაიარა // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 14 თებერვალი. - N31 (1475). - გვ.A8[MFN: 20446]
ანოტაცია: სსიპ. საქართველოს სახელმწიფო ჰიდროგრაფიული სამსახური აცხადებს ღია საერთაშორისო ტენდერს საზღვაო-სანავიგაციო საშუალებების, ელემენტების, მეტროლოგიურ სინოპტიკური მოწყობილობების, რუქის საბეჭდი პლოტერისა და მონიტორინგული სისტემის პროგრამული უზრუნველყოფის შესყიდვაზე
ანოტაცია: ქ. თბილისის მერია აცხადებს ტენდერს სპეციალიზირებული საგზაო ტექნიკის გამოყენებით, ქ. თბილისში, საქალაქო და რაიონული მნიშვნელობის ქუჩებზე დაზიანებული ა/ბეტონის საფარის ოპერატიულად აღდგენის მიზნით, ემულსიის და ბაზალტის წვრილმარცვლოვანი ფრაქციის ნარევის წნევით საფარის დამუშავების სამუშაოების შესყიდვაზე
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აცხადებს მოსწავლეთა სასკოლო ოლიმპიადებს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 15 თებერვალი. - N15 (1476). - გვ.C3[MFN: 20452]
ანოტაცია: კომპანია "ბი-პი"-ს მილსადენების პროექტების მიზნებისათვის შპს IRA კონკურსზე იწვევს სათადარიგო კვალიფიკაციის მქონე პირებს ბიოაღდგენის საველე ოფიცრის თანამდებობის დასაკავებლად