"მშვენიერი საქართველო" // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 14 თებერვალი. - N31 (1475). - გვ.A8[MFN: 20447]
ანოტაცია:  ჟურნალ "მშვენიერი საქართველო"-ს პრეზენტაციის შესახებ
პერსონალია:  გოხელაშვილი რამაზ (ჟურნალის რედაქტორი).
საკვანძო სიტყვები:  პრეზენტაცია; ახალი ჟურნალი.
განცხადება ღია ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 15 თებერვალი. - N15 (1476). - გვ.C1[MFN: 20448]
ანოტაცია:  საქართველოს გენერალური პროკურატურა აცხადებს ტენდერს კვების პროდუქტების შესყიდვაზე
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 15 თებერვალი. - N15 (1476). - გვ.C2[MFN: 20449]
ანოტაცია:  შპს "საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემა" აცხადებს ღია ტენდერს ავტომანქანების საწვავისა და საცხები მასალების შესყიდვაზე
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 15 თებერვალი. - N15 (1476). - გვ.C2[MFN: 20450]
ანოტაცია:  სსიპ. საქართველოს სახელმწიფო ჰიდროგრაფიული სამსახური აცხადებს ღია საერთაშორისო ტენდერს საზღვაო-სანავიგაციო საშუალებების, ელემენტების, მეტროლოგიურ სინოპტიკური მოწყობილობების, რუქის საბეჭდი პლოტერისა და მონიტორინგული სისტემის პროგრამული უზრუნველყოფის შესყიდვაზე
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 15 თებერვალი. - N15 (1476). - გვ.C2[MFN: 20451]
ანოტაცია:  ქ. თბილისის მერია აცხადებს ტენდერს სპეციალიზირებული საგზაო ტექნიკის გამოყენებით, ქ. თბილისში, საქალაქო და რაიონული მნიშვნელობის ქუჩებზე დაზიანებული ა/ბეტონის საფარის ოპერატიულად აღდგენის მიზნით, ემულსიის და ბაზალტის წვრილმარცვლოვანი ფრაქციის ნარევის წნევით საფარის დამუშავების სამუშაოების შესყიდვაზე
1. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აცხადებს მოსწავლეთა სასკოლო ოლიმპიადებს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 15 თებერვალი. - N15 (1476). - გვ.C3[MFN: 20452]