ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს დაბომბვით ემუქრებიან // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 15 თებერვალი. - N15 (1476). - გვ.1-2. - ჩანართი "რეგიონის დროით". 2007 წელი N4[MFN: 20507]
ანოტაცია:  კონფერენციის შესახებ
პერსონალია:  ხუხუნაიშვილი ვანო (საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე); ჩიქოვანი მამუკა (ქალაქ რუსთავის საკრებულოს თავმჯდომარე); ჟორჟოლიანი ივანე (ქუთაისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს აპარატის უფროსი); წვერავა გიორგი (ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე); ერქომაიშვილი გივი (ფინანსთა სამინისტროს ექსპერტი).
თემატიკა:  ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ქონება; კონფერენცია; ქონების გადაცემა.
1. ჩიქოვანი, მამუკა
გამოცოცხლებულ რუსთავს თვითმმართველობის სჯერა // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 15 თებერვალი. - N15 (1476). - გვ.3. - ჩანართი "რეგიონის დროით". 2007 წელი N4[MFN: 20508]
ანოტაცია:  საუბრობს მ ჩიქოვანი
პერსონალია:  ჩიქოვანი მამუკა (რუსთავის საკრებულოს თავმჯდომარე); გურგენიძე კახა (საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე).
ორგანიზაცია:  რუსთავის საკრებულო.
საკვანძო სიტყვები:  ადგილობრივი არჩევნები; ინდუსტრიული ქალაქი; საბიუჯეტო პროცესი; საკრებულო.
1. ეგაძე, ოთარ
სხვის შეცდომებს ვიმეორებთ და წრეზე დავდივართ / ესაუბრა თამარ კვირტია // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 15 თებერვალი. - N15 (1476). - გვ.4. - ჩანართი "რეგიონის დროით". 2007 წელი N4[MFN: 20509]
ანოტაცია:  საუბრობს ო. ეგაძე
პერსონალია:  ეგაძე ოთარ (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  დემოკრატია; განათლება.
ქართული თვითმმარტველობის ისტორიული გამოცდილება / ესაუბრა თამარ კვირტია // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 15 თებერვალი. - N15 (1476). - გვ.4. - ჩანართი "რეგიონის დროით" 2007 წელი N4[MFN: 20510]
ანოტაცია:  საუბრობს ვ. გურული
პერსონალია:  გურული ვახტანგ (პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  მმართველობა; ხელისუფლება.
ოპოზიციამ პატიმრების დასაქმება "ჩაიფიქრა" // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 3 თებერვალი. - N22 (1466). - გვ.A2[MFN: 20511]
ანოტაცია:  "დემოკრატიული ფრონტისა" და "თანასწორობის ინსტიტუტის" წარმომადგენელთა ერთობლივი კანონპროექტი, რომელიც ითვალისწინებს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში სამეწარმეო საქმიანობის დაწესებას
პერსონალია:  ბუკია გიგა (ფრაქცია "დემოკრატიული ფრონტის" წევრი); ჩხარტიშვილი ლაშა ("თანასწორობის ინსტიტუტის" წევრი).
თემატიკა:  პენიტენციური სისტემა საქართველოში; პატიმართა დასაქმება.
საკვანძო სიტყვები:  საპარლამენტო უმრავლესობა; ოპოზიცია; ბიზნესი; საგადასახადო შეღავათები; მსჯავრდებული.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2047 | 2048 | 2049 | 2050 | 2051 | 2052 | 2053 | 2054 | 2055 | 2056 | 2057 |  შემდეგი »  ბოლო »»