ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს დაბომბვით ემუქრებიან // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 15 თებერვალი. - N15 (1476). - გვ.1-2. - ჩანართი "რეგიონის დროით". 2007 წელი N4[MFN: 20507 ]
ანოტაცია: კონფერენციის შესახებ
პერსონალია: ხუხუნაიშვილი ვანო (საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე); ჩიქოვანი მამუკა (ქალაქ რუსთავის საკრებულოს თავმჯდომარე); ჟორჟოლიანი ივანე (ქუთაისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს აპარატის უფროსი); წვერავა გიორგი (ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე); ერქომაიშვილი გივი (ფინანსთა სამინისტროს ექსპერტი).
თემატიკა: ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: ქონება ; კონფერენცია ; ქონების გადაცემა .
ჩიქოვანი, მამუკა
გამოცოცხლებულ რუსთავს თვითმმართველობის სჯერა // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 15 თებერვალი. - N15 (1476). - გვ.3. - ჩანართი "რეგიონის დროით". 2007 წელი N4[MFN: 20508 ]
ანოტაცია: საუბრობს მ ჩიქოვანი
პერსონალია: ჩიქოვანი მამუკა (რუსთავის საკრებულოს თავმჯდომარე); გურგენიძე კახა (საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე).
ორგანიზაცია: რუსთავის საკრებულო .
საკვანძო სიტყვები: ადგილობრივი არჩევნები ; ინდუსტრიული ქალაქი ; საბიუჯეტო პროცესი ; საკრებულო .
ეგაძე, ოთარ
სხვის შეცდომებს ვიმეორებთ და წრეზე დავდივართ / ესაუბრა თამარ კვირტია // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 15 თებერვალი. - N15 (1476). - გვ.4. - ჩანართი "რეგიონის დროით". 2007 წელი N4[MFN: 20509 ]
ანოტაცია: საუბრობს ო. ეგაძე
პერსონალია: ეგაძე ოთარ (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები: დემოკრატია ; განათლება .
ქართული თვითმმარტველობის ისტორიული გამოცდილება / ესაუბრა თამარ კვირტია // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 15 თებერვალი. - N15 (1476). - გვ.4. - ჩანართი "რეგიონის დროით" 2007 წელი N4[MFN: 20510 ]
ანოტაცია: საუბრობს ვ. გურული
პერსონალია: გურული ვახტანგ (პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები: მმართველობა ; ხელისუფლება .
ოპოზიციამ პატიმრების დასაქმება "ჩაიფიქრა" // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 3 თებერვალი. - N22 (1466). - გვ.A2[MFN: 20511 ]
ანოტაცია: "დემოკრატიული ფრონტისა" და "თანასწორობის ინსტიტუტის" წარმომადგენელთა ერთობლივი კანონპროექტი, რომელიც ითვალისწინებს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში სამეწარმეო საქმიანობის დაწესებას
პერსონალია: ბუკია გიგა (ფრაქცია "დემოკრატიული ფრონტის" წევრი); ჩხარტიშვილი ლაშა ("თანასწორობის ინსტიტუტის" წევრი).
თემატიკა: პენიტენციური სისტემა საქართველოში ; პატიმართა დასაქმება .
საკვანძო სიტყვები: საპარლამენტო უმრავლესობა ; ოპოზიცია ; ბიზნესი ; საგადასახადო შეღავათები ; მსჯავრდებული .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2047 | 2048 | 2049 | 2050 | 2051 | 2052 | 2053 | 2054 | 2055 | 2056 | 2057 | შემდეგი » ბოლო »»