ჭვავის პური თბილისელი ლატვიელებისათვის // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 4 ოქტომბერი. - N235(784). - გვ.A6[MFN: 206 ]
ანოტაცია: ლატვიელთა საზოგადოება AVE SOL-ის ათი წლისთავი საზეიმოდ აღინიშნა. ვიდეო ფილმი ლატვიის ცხოვრებაზე 1951-2000 წლებში
პერსონალია: იაკობიძე რეგინა (ლატვიის საპატიო კონსული საქართველოში); ვილცაანცი ანდრის (ლატვიის ელჩი საქართველოში).
ორგანიზაცია: ორგანიზაცია მრავალეროვანი საქართველო ; ლატვიელთა საზოგადოება AVE SOL .
თემატიკა: საქართველო-ლატვიის ურთიეთობა .
საკვანძო სიტყვები: ეთნიკური უმცირესობები ; სახელმწიფო ენა .
ზოგიერთებთან კორუფციის შესახებ საუბარი მგლის თავზე სახარების კითხვას ჰგავს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N242. - გვ.A1-2. - დროის პერიოდი: 2004-10-10[MFN: 207 ]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის შეხვედრა არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლებთან. ორგანიზაციაში არსებულ კორუფციასთან დაკავშირებით.[ნაწყვეტები მისი გამოსვლიდან]
საკვანძო სიტყვები: არასამთავრობო ორგანიზაცია ; შეხვედრა ; კორუფცია ; კორუმპირებულთა დაკავება ; დასჯა ; მოსამართლე ; საქართველოს პარლამენტის დელეგაცია .
პარლამენტართა სამოქმედო "დიაპაზონი" ფართოვდება. თუმცა მათ მაინც ცხვირში ურტყამენ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N242. - გვ.A2[MFN: 208 ]
ანოტაცია: პარლამენტის ბიუროს სხდომა სახელმწიფო ბიუჯეტისა და ახალი საგადასახადო კოდექსის პროექტების განხილვის მიზნით
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო (საქ.პარლამენტის თავმჯდომარე); მაჭავარიანი მიხეილ (ვიცე-სპიკერი); თევდორაძე ელენე (პარლამენტის წევრი).
საკვანძო სიტყვები: ბიუროს სხდომა ; პარლამენტი ; დეპუტატი დამკვირვებლები ; სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტი ; საგადასახადო პროექტი ; ქართულ-რუსული პოლიტიკური დებატები .
ნაადრევად ხომ არ დავმშვიდდით? // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N242. - გვ.A3[MFN: 209 ]
ანოტაცია: თბილისის დიდუბისა და კრწანისის რაიონებში და ზესტაფონში პარლამენტის მაჟორიტარ დეპუტატთა ხელახალი არჩევნების შესახებ
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ასანიძე გიორგი (ოლიმპიური ჩემპიონი); ჭეიშვილი თემურ (დიდუბის ყოფილი გამგებელი); ბარამიძე გიორგი (დიდუბის რაიონის ყოფილი დეპუტატი).
ორგანიზაცია: ცესკო .
გეოგ.დასახელება: ზესტაფონი .
საკვანძო სიტყვები: მაჟორიტარული არჩევნები ; ცენტრალური საარჩევნო კომისია ; დეპუტატი ; ბიულეტენი ; დიდუბე ; კრწანისი .
სტუდენტები ჯავახეთში : სპორტის აკადემიამ ექსპედიციის ფოტოები გამოფინა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 6 ოქტომბერი. - N237(786). - გვ.B2[MFN: 210 ]
ფოტოები: მეუფე ნიკოლოზი
ანოტაცია: სპორტის აკადემიაში მოეწყო სტუდენტების ფოტო გამოფენა, სადაც ასახული იყო თბილისელი სტუდენტების ექსპედიციის ამსახველი მასალები მესხეთ-ჯავახეთზე
პერსონალია: მეუფე ნიკოლოზი (ახალქალაქისა და კუმურდოს მთავარეპისკოპოსი); დედა სოფიო ; მამა ნიკოლოზი (მამდავითის ეკლესიის მოძღვარი); ქართლელიშვილი ბესა (სამხატვრო აკადემიის სტუდკავშირის წარმომადგენელი).
ორგანიზაცია: სპორტის აკადემია .
გეოგ.დასახელება: მესხეთ-ჯავახეთი (სპასოვკა ).
თემატიკა: სტუდენტური ექსპედიცია .
საკვანძო სიტყვები: გამოფენა ; ფოტო ; სტუდენტები .
საქართველოში უპერსპექტივობის განცდა არავის უნდა გაუჩნდეს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N242. - გვ.A6[MFN: 211 ]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის გამოსვლა "მასკის" პროგრამის კურსდამთავრებულებთან შეხვედრაზე. საქართველოს დღევანდელ პერსპექტივებთან დაკავშირებით
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბენდუქიძე კახა (ეკონომიკის მინისტრი); ზურაბიშვილი სალომე (საგარეო საქმეთა მინისტრი); ანანიაშვილი ნინო (ბალერინა).
გეოგ.დასახელება: ნიუ-იორკი .
თემატიკა: საქართველოს მომავალი .
საკვანძო სიტყვები: სახელმწიფოს მშენებლობა ; სამოქალაქო სამსახური ; კადრების შერჩევა ; კერძო სექტორი ; საქართველოში დაბრუნება ; სამხედრო რეზერვი ; საგზაო პოლიცია ; ავტობანი .
Fresh რაკურსით : პრეზენტაცია ოთხი გოგოს მონაწილეობით // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 6 ოქტომბერი. - N237(786). - გვ.B3[MFN: 212 ]
ანოტაცია: "აჭარა მიუზიკ ჰოლში" გაიმართა "ოთხი გოგო"-ს საპრეზენტაციო პროგრამა
პერსონალია: თოფურია ქეთა (მომღერალი); ბადურაშვილი ნინი (მომღერალი); გაჩეჩილაძე თაკო (მომღერალი); იმედაძე ქრისტი (მომღერალი); ცისკარიძე კახაბერ (მომღერალი); სტეფანე (მომღერალი); ზალიკაშვილი ზაქრო (მუსიკოსი); ჟორჟიკა (დიჯეი); სანოსა (დიჯეი).
ორგანიზაცია: "აჭარა მიუზიკ ჰოლი" ; კომპანია "არტპრომოსა" .
თემატიკა: შოუბიზნესი .
საკვანძო სიტყვები: ესტრადა ; მომღერლები .
Life ნაქირავებ ბინაში // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 6 ოქტომბერი. - N237(786). - გვ.B3. - დროის პერიოდი: 1936-72[MFN: 213 ]
ანოტაცია: ამერიკული ჟურნალ "Life"-ის გამოცემის განახლება
პერსონალია: შაპირო ბილ (მენეჯერ-რედაქტორი); პარკერი სარა ჯესიკა (მსახიობი); ფაინი ჯონ (ჟურნალისტი).
ორგანიზაცია: "თაიმ ინქსი" კომპანია .
გეოგ.დასახელება: ამერიკა .
საკვანძო სიტყვები: ჟურნალი ; გამოცემა .
აბრაამიი, გრიგოლი
მის უწმინდესობას და უნეტარესობას, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქს ილია მეორეს, საქართველოს ეკლესიის წმინდა სინოდის თავმჯდომარეს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 11 ოქტომბერი. - N241. - გვ.A3[MFN: 214 ]
ანოტაცია: აბრაამის, გრიგოლის და ზენონის მიმართვა ილია მეორეს, საქართველოს ეკლესიის იურისდიქციის ქვეშ მყოფ ტერიტორიაზე რუსეთის ეკლესიის მიერ განხორციელებულ ანტიკანონიკურ ქმედებებთან და ქართული ეკლესიის პრობლემებთან დაკავშირებით
პერსონალია: აბრაამი (დასავლეთევროპის მიტროპოლიტი); გრიგოლი (ფოთისა და ხობის მთავარეპისკოპოსი); ზენონი ილია მეორე (დმანელი ეპისკოპოსი).
თემატიკა: რელიგია .
საკვანძო სიტყვები: მიმართვა ; ქართული ეკლესია .
"თბილგაზს" გაზის ტარიფში თავისი მარჟა ეცოტავება // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 11 ოქტომბერი. - N241. - გვ.A4[MFN: 215 ]