Fresh რაკურსით : პრეზენტაცია ოთხი გოგოს მონაწილეობით // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 6 ოქტომბერი. - N237(786). - გვ.B3[MFN: 212]
ანოტაცია:  "აჭარა მიუზიკ ჰოლში" გაიმართა "ოთხი გოგო"-ს საპრეზენტაციო პროგრამა
პერსონალია:  თოფურია ქეთა (მომღერალი); ბადურაშვილი ნინი (მომღერალი); გაჩეჩილაძე თაკო (მომღერალი); იმედაძე ქრისტი (მომღერალი); ცისკარიძე კახაბერ (მომღერალი); სტეფანე (მომღერალი); ზალიკაშვილი ზაქრო (მუსიკოსი); ჟორჟიკა (დიჯეი); სანოსა (დიჯეი).
ორგანიზაცია:  "აჭარა მიუზიკ ჰოლი"; კომპანია "არტპრომოსა".
თემატიკა:  შოუბიზნესი.
საკვანძო სიტყვები:  ესტრადა; მომღერლები.
1. Life ნაქირავებ ბინაში // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 6 ოქტომბერი. - N237(786). - გვ.B3. - დროის პერიოდი: 1936-72[MFN: 213]
ანოტაცია:  ამერიკული ჟურნალ "Life"-ის გამოცემის განახლება
პერსონალია:  შაპირო ბილ (მენეჯერ-რედაქტორი); პარკერი სარა ჯესიკა (მსახიობი); ფაინი ჯონ (ჟურნალისტი).
ორგანიზაცია:  "თაიმ ინქსი" კომპანია.
საკვანძო სიტყვები:  ჟურნალი; გამოცემა.
1. აბრაამიი, გრიგოლი
მის უწმინდესობას და უნეტარესობას, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქს ილია მეორეს, საქართველოს ეკლესიის წმინდა სინოდის თავმჯდომარეს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 11 ოქტომბერი. - N241. - გვ.A3[MFN: 214]
ანოტაცია:  აბრაამის, გრიგოლის და ზენონის მიმართვა ილია მეორეს, საქართველოს ეკლესიის იურისდიქციის ქვეშ მყოფ ტერიტორიაზე რუსეთის ეკლესიის მიერ განხორციელებულ ანტიკანონიკურ ქმედებებთან და ქართული ეკლესიის პრობლემებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  აბრაამი (დასავლეთევროპის მიტროპოლიტი); გრიგოლი (ფოთისა და ხობის მთავარეპისკოპოსი); ზენონი ილია მეორე (დმანელი ეპისკოპოსი).
საკვანძო სიტყვები:  მიმართვა; ქართული ეკლესია.