შესანიშნავი წარსულის მქონე რაიონის მომავალი უკეთესი იქნება!.. / მოამზადა თათია მამალაძემ // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 3 აპრილი. - N72(1516). - გვ.3. - ჩანართი: რეგიონის დროით... 1 აპრილი, 2007 წელი. N7(35)[MFN: 21607 ]
ანოტაცია: კასპის რაიონის ადგილობრივი ხელისუფლების საქმიანობის შესახებ
პერსონალია: ნონიკაშვილი ლევან (კასპის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე); მეტრეველი მარინა (კასპის მუნიციპალიტეტის გამგეობის აპარატის უფროსი); სეხნიაშვილი ზურაბ (ეკონომიკური და ინფრასტრუქტურის სამსახურის უფროსი); მაჭარაშვილი ალექსანდრე (დოესის ტერიტორიული ორგანოს რწმუნებული); აბანაშვილი მანანა (კასპის პირველი საჯარო სკოლის პედაგოგი).
საკვანძო სიტყვები: ბიუჯეტის დაგეგმვა ; რწმუნებულის ინსტიტუტი ; ისტორიული ძეგლები ; კულტურული დაწესებულებები ; განათლების რეფორმა ; თვითმმართველობისთვის ქონების გადაცემა .
კაკულია, ნინო
ზემოდან წამოსულ დირექტივას მოსახლეობა ყურს აღარ დაუგდებს // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 3 აპრილი. - N72(1516). - გვ.4. - ჩანართი: რეგიონის დროით... 1 აპრილი, 2007 წელი. N7(35)[MFN: 21608 ]
ანოტაცია: საქართველოში ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების მუშაობის შესახებ
საკვანძო სიტყვები: თვითმმართველობის არჩევნები ; დეცენტრალიზაცია ; საყოფაცხოვრებო პირობების გაუმჯობესება ; პრობლემების მოგვარება ; რეფორმები .
მელუა, დავით
აუცილებელია მეორე ტალღის დაწყება, რაც რეფორმას წინ წასწევს / დავით მელუა ; ესაუბრა ნინო კაკულია // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 3 აპრილი. - N72(1516). - გვ.4. - ჩანართი: რეგიონის დროით... 1 აპრილი, 2007 წელი. N7(35)[MFN: 21609 ]
ანოტაცია: თვითმმართველობის სფეროში მიმდინარე საკანონმდებლო ცვილებების შესახებ
პერსონალია: მელუა დავით (ადგილობრივ თვითმმართველობათა ეროვნული ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: თვითმმართველობის რეფორმა ; დეცენტრალიზაცია ; საბიუჯეტო სფერო ; სტრატეგიის განხორციელება .
ვეკუა, მარინა
ყველამ აკეთოს თავისი საქმე : ინტერვიუ პროფესორ მარინა ვეკუასთან / მარინა ვეკუა ; ესაუბრა ნინო კაკულია // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 3 აპრილი. - N72(1516). - გვ.4. - ჩანართი: რეგიონის დროით... 1 აპრილი, 2007 წელი. N7(35)[MFN: 21610 ]
ანოტაცია: სხავადასხვა სფეროში მიმდინარე რეფორმებთან დაკავშირებით
პერსონალია: ვეკუა მარინა (თსუ-ს ჟურნალისტიკის დეპარტამენტის პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები: დემოკრატიის განვითარება ; თვითმმართველობის სისტემა ; საყოფაცხოვრებო პირობები ; სამოქალაქო საზოგადოება ; პრესის თავისუფლება .