დიმიტრი ყიფიანი ეკლესიამ წმინდანად შერაცხა // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 27 აპრილი. - N90 (1534). - გვ.A2[MFN: 21908 ]
ანოტაცია: XIX საუკუნის ქართველი საზოგადო მოღვაწის, პუბლიცისტის, ეროვნულ-განმანთავისუფლებელი მოძრაობის ერთ-ერთი მესვეურის დიმიტრი ყიფიანის წმინდანად შერაცხვის ფაქტთან დაკავშირებით
სარეზერვო სამსახურს სამხედრო სამსახურისთვის უვარგისად ცნობილი პირებიც გაივლიან // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 27 აპრილი. - N90 (1534). - გვ.A4[MFN: 21909 ]
ანოტაცია: სახედრო სარეზერვო სამსახურის შესახებ
პასუხი "იდენტური შინაარსის განცხადებებზე" // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 27 აპრილი. - N90 (1534). - გვ.A4[MFN: 21910 ]
UDC: 327(479.224)+327(479.225)
ანოტაცია: ქართული მხარის პოზიცია კონფლიქტების მოგვარების საკითხებთან დაკავშირებით
პერსონალია: ანთაძე მერაბ (სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში).
თემატიკა: ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი. ქართულ-ოსური კონფლიქტი .
საკვანძო სიტყვები: მშვიდობიანი რესურსები ; კონსტრუქციული დიალოგი ; მოლაპარაკებათა პროცესი .
ძვირი წყალი საერთო მრიცხველით ან მის გარეშე // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 27 აპრილი. - N90 (1534). - გვ.A5[MFN: 21911 ]
UDC: 628.1(479.22)
ანოტაცია: ვაშლიჯვარში პირველი საერთო მრიცხველის დაყენების დროს მომხდარი ინცინდენტის შესახებ
პერსონალია: გელბაქიანი გეგი ("თბილისის წყლის" გენერალური დირექტორი).
თემატიკა: წყალმომარაგება .
საკვანძო სიტყვები: სამონტაჟო პროცესი ; საპატრულო პოლიცია ; წყლის გადასახადი .
თურმანიძე, გიორგი
რომელ ტურში გახდება "ჩანქაის ვარდი" პრეზიდენტი // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 27 აპრილი. - N90 (1534). - გვ.A8[MFN: 21912 ]
UDC: 329(560)
ანოტაცია: თურქეთში მიმდინარე საპრეზიდენტო არჩევნების შესახებ
გეოგ.დასახელება: თურქეთი .
თემატიკა: თურქეთის საშინაო პოლიტიკა .