მგფ-მ ხიხანის წყალსადენი აღადგინა // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 21 მაისი. - N109 (1553). - გვ.A6[MFN: 22240]
ანოტაცია:  მუნიციპალური განვითარების ფონდის მიერ განხორციელებული პროექტი
პერსონალია:  ალექსიშვილი ლექსო (ფინანსთა მინისტრი); გოცირიძე ლაშა (მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი); მელიქიშვილი ზურაბ (პრეზიდენტის რწმუნებული ქვემო ქართლში).
გეოგ.დასახელება:  მარნეული (ხიხანი).
თემატიკა:  წყალსადენები.
საკვანძო სიტყვები:  სასმელი წყალი; სოფელი; მოსახლეობა.
1. განცხადება ერთეტაპიანი ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 17 მაისი. - N106 (1550). - გვ.A15[MFN: 22241]
ანოტაცია:  სსიპ "თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი" საკუთარი შემოსავლების ფარგლებში საქართველოს კანონის შესაბამისად აცხადებს ტენდერს სამედიცინო დანიშნულების საგნების შესყიდვაზე
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 17 მაისი. - N106 (1550). - გვ.D[MFN: 22242]
ანოტაცია:  ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი აცხადებს ტენდერს უძრავი ქონებისა და თანამშრომელთა ჯანმრთელობის სადაზღვევო მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვაზე
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 17 მაისი. - N106 (1550). - გვ.D2[MFN: 22243]
ანოტაცია:  ქალაქ თბილისის მერია აცხადებს ტენდერს ქ. თბილისში, შარტავას N17-ში მდებარე შენობის კომპიუტერული და სატელეფონო ქსელის მოწყობის მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვის მიზნით
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2220 | 2221 | 2222 | 2223 | 2224 | 2225 | 2226 | 2227 | 2228 | 2229 | 2230 |  შემდეგი »  ბოლო »»