"ოცნების ბაღი" დიღომში // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 16 მაისი. - N107. - გვ.A2[MFN: 2242 ]
ანოტაცია: საქართველოში ევროპის დღის აღნიშვნასთან დაკავშირებით, ობოლი ბავშვებისათვის გახსნილი ბაღის შესახებ
თემატიკა: ობოლი და მიუსაფარი ბავშვები .
საკვანძო სიტყვები: ქველმოქმედება ; დღესასწაული ; კვირეული .
საბაჟო-გამშვებ პუნქტებზე კომერციული ბანკების ფილიალები გაიხსნება : სამხედრო ნაწილების მონახულება სერგეი ბაგაფშმაც დაიწყო // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 16 მაისი. - N107. - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 2243 ]
პერსონალია: ანთელიძე ზურაბ (საბაჟო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ბაგაფში სერგეი (აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: საბაჟო დეპარტამენტი .
გეოგ.დასახელება: ოჩამჩირე .
საკვანძო სიტყვები: კორუფციის აღმოფხვრა ; ბანკის ფილიალი ; სამხედრო დანაყოფები .
ნარმანია, დავით
უფუნქციოდ დარჩენილი გამგებლები და ყოვლისშემძლე რაიკომის მდივნები // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 16 მაისი. - N107. - გვ.A3[MFN: 2244 ]
ანოტაცია: საუბარი ექსპერტ დ. ნარმანიასთან რაიონული გამგეობებიდან შემოსული შემოსავლების თაობაზე/ესაუბრა თამარ დვალი
პერსონალია: ნარმანია დავით (ექსპერტი).
საკვანძო სიტყვები: გამგეობები ; კანონმდებლობა ; მმართველობა ; სახელმწიფო ბიუჯეტი ; საკრებულო .
მგელაძე, ვეფხია
ვინ და როგორ ცდილობს "საწარმოთა მართვის სააგენტოს" მოტყუებას : ანუ გია ჭანტურიას "ძმაკაც" ჯაფარიძის "მაფიოზური ვნებანი" // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 16 მაისი. - N107. - გვ.A4[MFN: 2245 ]
ანოტაცია: დავა საწარმოს თავმჯდომარის მოადგილესა და აქციონერებს შორის
პერსონალია: სულაძე ზვიად ("სოფლმომარაგების" სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი); ჯაფარიძე თემურ ("სოფლმომარაგების" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე).
ორგანიზაცია: სააქციო საზოგადოება"სოფლმომარაგება" .
გეოგ.დასახელება: გარდაბანი (აღთაღლი ).
საკვანძო სიტყვები: ინვენტარიზაცია ; იჯარა ; ინვესტორი ; მანქანა-იარაღებით მომარაგება .
შერგელაშვილი, თენგიზ
თვითმმართველობა და ფინანსური დეცენტრალიზაცია : გზა საქართველოს ქალაქების და სოფლების პრობლემების მოგვარებისკენ // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 16 მაისი. - N107. - გვ.A4[MFN: 2246 ]
ანოტაცია: საქართველოს პარლამენტის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტების მიღების შესახებ, ადგილობრივი თვითმმართველობის დამკვიდრებაზე
საკვანძო სიტყვები: საკანონმდებლო პაკეტი ; ქონებრივი უფლება ; ფინანსური უფლება ; გადასახადებისგან განთავისუფლება ; რაიონული მმართველობა .
იყიდება...ზარაფხანა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 16 მაისი. - N107. - გვ.A6. - ინფორმაცია[MFN: 2247 ]
ორგანიზაცია: თბილისის საიუველირო ქარხანა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 220 | 221 | 222 | 223 | 224 | 225 | 226 | 227 | 228 | 229 | 230 | შემდეგი » ბოლო »»