ანოტაცია: სამხატვრო აკადემიის 85 წლის იუბილე ოპერისა და ბალეტის თეატრში
პერსონალია:იაშვილი ნანა (სამხატვრო აკადემიის მედია ხელოვნების ფაკულტეტის დეკანი); ბუღაძე გია (სამხატვრო აკადემიის რექტორი); დვალიშვილი მაკა (ხელოვნებათმცოდნე).
ახალი პროდუქტი უძრავი ქონების ბაზარზე : საინვესტიციო ბანკი CFS მსურველებს "აქსის პალასში" ფულის მომგებიანად დაბანდების საშუალებას აძლევს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 11 მაისი. - N101 (1545). - გვ.6. - ჩანართი: რეალური კაპიტალი[MFN: 22434]
მიწა თბილისში - ყველაზე რეალური კაპიტალი : მალე დედაქალაქს მიწის იჯარით გაცემის შესაძლებლობაც მიეცემა // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 11 მაისი. - N101 (1545). - გვ.7. - ჩანართი: რეალური კაპიტალი[MFN: 22435]
პერსონალია:უგრეხელიძე სევდია (თბილისის ადგილობრივი ქონების მართვის საქალაქო სამსახურის განყოფილების ხელმძღვანელი); ბახტაძე ნინო (თბილისის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე).
ახალი ცივი ომის მიზეზი ენერგეტიკა იქნება : გაგრძელება. დასაწყისი N90. 92 // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 11 მაისი. - N101 (1545). - გვ.B1.3[MFN: 22437]
ანოტაცია: საქართველოსადმი ისრაელის ინტერესების შესახებ
პერსონალია:არზიმა დევიდ (ისრაელის ექსპერტისა და საერთაშორისო თანამშრომლობის ინსტიტუტის თავმჯდომარე); არველაძე გიორგი (საქართველოს ეკონომიკური განვითარების მინისტრი); უგულავა გიგი (თბილისის მერი); ეზუგბაია ირაკლი (საქართველოს რკინიგზის გენერალური დირექტორი); ახალაძე ლაშა (ფოთის ნავსადგურის გენერალური დირექტორი); ბუბაშვილი ოთარ (ტურიზმის დეპარტამენტის თავმჯდომარე).