ამ ქვეყანაში კარგი იდეები, ჭკვიანი ხალხია // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.C1-2[MFN: 2263 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ საქართველოში აკრედიტებულ ნიდერლანდების სრულუფლებიან ელჩთან ჰარი მოლენაართან
პერსონალია: მოლენაარი ჰარი (საქართველოში ნიდერლანდების ელჩი).
გეოგ.დასახელება: ნიდერლანდები .
თემატიკა: საზღვარგარეთის ქვეყნების ელჩები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: ნიდერლანდების სამეფო ; ხელისუფლება ; სოციალური და ეკონომიკური მონაცემები ; მმართველობის ფორმა ; დასაქმებულთა რიცხვი ; უმუშევრობა .
ევროპის დღე : საქართველოში დამკვიდრებული ევროპის დღესასწაული : პირველი ქართული გამოცდები "ევროპულ" მმართველობაში : პატარების თვალით დანახული ევროპა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.C1.4. - დროის პერიოდი: 05-09[MFN: 2264 ]
ანოტაცია: საქართველოში ევროპის დღესასწაულის შესახებ
პერსონალია: ჰოლცე ტორბენი (საქართველოსა და სომხეთის ევროკომისიის წარმომადგენელი); ბარამიძე გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი).
თემატიკა: ევროკავშირი .
საკვანძო სიტყვები: ევროპული ფედერაციის ჩამოყალიბება ; ევროკავშირის დღევანდელი მიზანი .
არასაპატიმრო სასჯელი - ეფექტური მეთოდი დანაშაულის შესამცირებლად // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.C3[MFN: 2265 ]
ანოტაცია: ევროკომისია საქართველოში პრობაციის სისტემის განვითარებისთვის ზრუნავს
პერსონალია: ჰარინგტონი მორა ("ციხის საერთაშორისო რეფორმის" საქართველოს რეგიონული ოფისის დირექტორი); ტყეშელაშვილი ეკა (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა: პენიტენციური სისტემა საქართველოში. ევროკავშირი .
საკვანძო სიტყვები: პატიმრის მდგომარეობა ; სასჯელი ; ევროკომისიის პროექტი .
ენგურჰესის რეაბილიტაცია - დაპირისპირებულ მხარეებს შორის დიალოგის ხელშეწყობა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.C3[MFN: 2266 ]
ანოტაცია: ჰესის რეაბილიტაციის მიზნით ევროკავშირის მიერ გამოყოფილი თანხების შესახებ
ორგანიზაცია: ენგურჰესი .
თემატიკა: საქართველოს ენერგეტიკა. ჰიდროელექტროსადგურები საქართველოში. ევროკავშირი .
საკვანძო სიტყვები: ენერგოკრიზისი ; პროექტი .
სამოქალაქო საზოგადოება - დემოკრატიის ქვაკუთხედი : ევროკომისიის გრანტები არასამთავრობოებისათვის : ევროკავშირის სასურსათო უზრუნველყოფის პროგრამა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.C3[MFN: 2267 ]
ანოტაცია: ევროკავშირის მიერ საქართველოს დახმარების შესახებ
თემატიკა: ევროკავშირი. არასამთავრობო ორგანიზაციები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: ევროკომისია ; კორუფცია ; რელიგიური და ეთნიკური უმცირესობის დაცვა ; სოფლის მეურნეობა ; სასურსათო უზრუნველყოფის პროგრამა .
ოთხი საერთო სივრცე "დიდი ევროპის" მშენებლობისთვის : "საგზაო რუკები" რუსეთ-ევროკავშირის გაღრმავებას შეუწყობს ხელს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.C2[MFN: 2268 ]
ანოტაცია: მოსკოვში გამართული სამიტის შესახებ
პერსონალია: პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი); იუნკერი ჟან-კლოდ (ლუქსემბურგის პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა: რუსეთ-ევროკავშირის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: სამიტი ; ფაშიზმზე გამარჯვების 60 წელი .
საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტრო აცხადებს კონკურსებს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.B8[MFN: 2269 ]