ამ ქვეყანაში კარგი იდეები, ჭკვიანი ხალხია // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.C1-2[MFN: 2263]
ანოტაცია:  ინტერვიუ საქართველოში აკრედიტებულ ნიდერლანდების სრულუფლებიან ელჩთან ჰარი მოლენაართან
პერსონალია:  მოლენაარი ჰარი (საქართველოში ნიდერლანდების ელჩი).
გეოგ.დასახელება:  ნიდერლანდები.
თემატიკა:  საზღვარგარეთის ქვეყნების ელჩები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ნიდერლანდების სამეფო; ხელისუფლება; სოციალური და ეკონომიკური მონაცემები; მმართველობის ფორმა; დასაქმებულთა რიცხვი; უმუშევრობა.
1. ევროპის დღე : საქართველოში დამკვიდრებული ევროპის დღესასწაული : პირველი ქართული გამოცდები "ევროპულ" მმართველობაში : პატარების თვალით დანახული ევროპა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.C1.4. - დროის პერიოდი: 05-09[MFN: 2264]
ანოტაცია:  საქართველოში ევროპის დღესასწაულის შესახებ
პერსონალია:  ჰოლცე ტორბენი (საქართველოსა და სომხეთის ევროკომისიის წარმომადგენელი); ბარამიძე გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ევროპული ფედერაციის ჩამოყალიბება; ევროკავშირის დღევანდელი მიზანი.
1. არასაპატიმრო სასჯელი - ეფექტური მეთოდი დანაშაულის შესამცირებლად // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.C3[MFN: 2265]
ანოტაცია:  ევროკომისია საქართველოში პრობაციის სისტემის განვითარებისთვის ზრუნავს
პერსონალია:  ჰარინგტონი მორა ("ციხის საერთაშორისო რეფორმის" საქართველოს რეგიონული ოფისის დირექტორი); ტყეშელაშვილი ეკა (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  პენიტენციური სისტემა საქართველოში. ევროკავშირი.
საკვანძო სიტყვები:  პატიმრის მდგომარეობა; სასჯელი; ევროკომისიის პროექტი.
ენგურჰესის რეაბილიტაცია - დაპირისპირებულ მხარეებს შორის დიალოგის ხელშეწყობა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.C3[MFN: 2266]
ანოტაცია:  ჰესის რეაბილიტაციის მიზნით ევროკავშირის მიერ გამოყოფილი თანხების შესახებ
ორგანიზაცია:  ენგურჰესი.
თემატიკა:  საქართველოს ენერგეტიკა. ჰიდროელექტროსადგურები საქართველოში. ევროკავშირი.
საკვანძო სიტყვები:  ენერგოკრიზისი; პროექტი.
1. სამოქალაქო საზოგადოება - დემოკრატიის ქვაკუთხედი : ევროკომისიის გრანტები არასამთავრობოებისათვის : ევროკავშირის სასურსათო უზრუნველყოფის პროგრამა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.C3[MFN: 2267]
ანოტაცია:  ევროკავშირის მიერ საქართველოს დახმარების შესახებ
თემატიკა:  ევროკავშირი. არასამთავრობო ორგანიზაციები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ევროკომისია; კორუფცია; რელიგიური და ეთნიკური უმცირესობის დაცვა; სოფლის მეურნეობა; სასურსათო უზრუნველყოფის პროგრამა.
1. ოთხი საერთო სივრცე "დიდი ევროპის" მშენებლობისთვის : "საგზაო რუკები" რუსეთ-ევროკავშირის გაღრმავებას შეუწყობს ხელს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.C2[MFN: 2268]
ანოტაცია:  მოსკოვში გამართული სამიტის შესახებ
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი); იუნკერი ჟან-კლოდ (ლუქსემბურგის პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  რუსეთ-ევროკავშირის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  სამიტი; ფაშიზმზე გამარჯვების 60 წელი.
1. საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტრო აცხადებს კონკურსებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.B8[MFN: 2269]