"ჩემს პოლიტიკურ წარსულს და ტემპერამენტს ეს პოსტი, თითქოს, არ შეესაბამება, თუმცა - ვეჩვევი..." // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.B1[MFN: 2278 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ ეროვნული ბანკის პრეზიდენტ რ. გოცირიძესთან / ჩაიწერა თამარ ხორბალაძემ
პერსონალია: გოცირიძე რომან (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი).
თემატიკა: საქართველოს ეროვნული ბანკი. ეკონომიკა .
საკვანძო სიტყვები: რუსული ბანკების გააქტიურება ; ეროვნული ვალუტა ; ინფლაცია ; მმართველობითი სტრუქტურა ; საბანკო სისტემა .
ბზეჟინსკი, ზბიგნევ
პუტინი საბჭოთა იმპერიის ბოლო ამოსუნთქვა და საბჭოთა ელიტის ბოლო გადმონაშთი // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.A1.3[MFN: 2279 ]
ფოტოები: ბზეჟინსკი ზბიგნევ
ანოტაცია: ინტერვიუ სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობათა კვლევის ცენტრის დირექტორთან, პოლიტოლოგ ზ. ბზეჟინსკისთან/მასალა მოამზადა ეკა კვესიტაძემ
პერსონალია: ბზეჟინსკი ზბიგნევ (საერთაშორისო ურთიერთობათა კვლევის ცენტრის დირექტორი, პოლიტოლოგი).
თემატიკა: საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. საქართველო-ამერიკის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: დემოკრატია ; თავისუფლება ; რუსული ჯარი ; "ვარდების რევოლუცია ; ცვლილებები ხელისუფლებაში ; რუსეთის პოლიტიკა .
ევროპული ერთიანობის სამიტი : და რუსეთის ბაზების გაყვანის საკითხი // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.A1-2[MFN: 2280 ]
ანოტაცია: ევროპის წევრ სახელმწიფოთა მეთაურთა სამიტის შესახებ, სადაც სიტყვით საქართველოს პრეზიდენტი გამოვიდა
ორგანიზაცია: ევროპის საბჭო .
გეოგ.დასახელება: ვარშავა .
საკვანძო სიტყვები: სახელმწიფოთა შეკრება ; ადამიანებით ვაჭრობა ; დანაშაულებრივი საქმიანობა ; ფულის გათეთრება ; ბრძოლა ტერორიზმის წინააღმდეგ .
უზბეკეთში მღელვარება გრძელდება // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.A1.5. - ინფორმაცია[MFN: 2281 ]
გეოგ.დასახელება: უზბეკეთი (ანდიჟანი ).
თემატიკა: უზბეკეთი .
საკვანძო სიტყვები: სახალხო აჯანყება ; ლტოლვილები .
პარლამენტი თავისი გადაწყვეტილების გადასინჯვას არ აპირებს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.A1-2[MFN: 2282 ]