"ჩემს პოლიტიკურ წარსულს და ტემპერამენტს ეს პოსტი, თითქოს, არ შეესაბამება, თუმცა - ვეჩვევი..." // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.B1[MFN: 2278]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ეროვნული ბანკის პრეზიდენტ რ. გოცირიძესთან / ჩაიწერა თამარ ხორბალაძემ
პერსონალია:  გოცირიძე რომან (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  ეროვნული ბანკი.
თემატიკა:  საქართველოს ეროვნული ბანკი. ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები:  რუსული ბანკების გააქტიურება; ეროვნული ვალუტა; ინფლაცია; მმართველობითი სტრუქტურა; საბანკო სისტემა.
1. ბზეჟინსკი, ზბიგნევ
პუტინი საბჭოთა იმპერიის ბოლო ამოსუნთქვა და საბჭოთა ელიტის ბოლო გადმონაშთი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.A1.3[MFN: 2279]
ფოტოები:  ბზეჟინსკი ზბიგნევ
ანოტაცია:  ინტერვიუ სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობათა კვლევის ცენტრის დირექტორთან, პოლიტოლოგ ზ. ბზეჟინსკისთან/მასალა მოამზადა ეკა კვესიტაძემ
პერსონალია:  ბზეჟინსკი ზბიგნევ (საერთაშორისო ურთიერთობათა კვლევის ცენტრის დირექტორი, პოლიტოლოგი).
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები. საქართველო-ამერიკის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  დემოკრატია; თავისუფლება; რუსული ჯარი; "ვარდების რევოლუცია; ცვლილებები ხელისუფლებაში; რუსეთის პოლიტიკა.
ევროპული ერთიანობის სამიტი : და რუსეთის ბაზების გაყვანის საკითხი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.A1-2[MFN: 2280]
ანოტაცია:  ევროპის წევრ სახელმწიფოთა მეთაურთა სამიტის შესახებ, სადაც სიტყვით საქართველოს პრეზიდენტი გამოვიდა
ორგანიზაცია:  ევროპის საბჭო.
გეოგ.დასახელება:  ვარშავა.
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფოთა შეკრება; ადამიანებით ვაჭრობა; დანაშაულებრივი საქმიანობა; ფულის გათეთრება; ბრძოლა ტერორიზმის წინააღმდეგ.
უზბეკეთში მღელვარება გრძელდება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.A1.5. - ინფორმაცია[MFN: 2281]
გეოგ.დასახელება:  უზბეკეთი (ანდიჟანი).
თემატიკა:  უზბეკეთი.
საკვანძო სიტყვები:  სახალხო აჯანყება; ლტოლვილები.
პარლამენტი თავისი გადაწყვეტილების გადასინჯვას არ აპირებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.A1-2[MFN: 2282]