სტუდენტური დღეები თუ ახალგაზრდული ბანაკები? // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.A4[MFN: 2290]
ანოტაცია:  ახალგაზრდული ბანაკების დაარსებასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  ახალგაზრდობის საქმეთა დეპარტამენტი.
თემატიკა:  სტუდენტური დღეები.
საკვანძო სიტყვები:  პროგრამა "პატრიოტი"; სტუდენტები.
1. რუსი მოხელეების წინააღმდეგ აშშ-ს სენატი სამხილებს აქვეყნებს : ამერიკელთა აზრით, კრემლი სადამ ჰუსეინის რეჟიმს ქრთამის სანაცვლოდ იცავდა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.A5[MFN: 2291]
ფოტოები:  ჟირინოვსკი ვლადიმირ; ვოლოშინი ალექსანდრ
ანოტაცია:  გაეროს პროგრამის "ნავთობი სურსათის სანაცვლოდ" გარშემო ატეხილი სკანდალის შესახებ, რაშიც ბრალი რუს ჩინოვნიკებს ედებათ
პერსონალია:  ჟირინოვსკი ვლადიმირ (ლიბერალურ-დემოკრატიული პარტიის ლიდერი); ვოლოშინი ალექსანდრ (პრეზიდენტის აპარატის ყოფილი ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  რუსი პოლიტიკოსები.
საკვანძო სიტყვები:  რუსი მოხელეები; ბრალდება; ნავთობის შესყიდვა; ვაუჩერი.
"გაყინული კონფლიქტი" და დიალოგის გამართვის კიდევ ერთი მცდელობა : ვარშავის სამიტამდე მთიანი ყარაბაღის თემა აქტუალურია // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.A5[MFN: 2292]
ანოტაცია:  ევროპის სამიტზე ყარაბაღის პრობლემის განხილვის შესახებ
პერსონალია:  კოჩარიანი რობერტ (სომხეთის პრეზიდენტი); ალიევი ილჰამ (აზერბაიჯანის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  სომხეთ-აზერბაიჯანის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ევროპის სამიტი; მთიანი ყარაბაღი.
ვინ აშენებს ახალ აეროპორტს? : თბილისის საერთაშორისო აეროპორტისთვის ბრძოლა გრძელდება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.A6[MFN: 2293]