სტუდენტური დღეები თუ ახალგაზრდული ბანაკები? // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.A4[MFN: 2290 ]
ანოტაცია: ახალგაზრდული ბანაკების დაარსებასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია: ახალგაზრდობის საქმეთა დეპარტამენტი .
თემატიკა: სტუდენტური დღეები .
საკვანძო სიტყვები: პროგრამა "პატრიოტი" ; სტუდენტები .
რუსი მოხელეების წინააღმდეგ აშშ-ს სენატი სამხილებს აქვეყნებს : ამერიკელთა აზრით, კრემლი სადამ ჰუსეინის რეჟიმს ქრთამის სანაცვლოდ იცავდა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.A5[MFN: 2291 ]
ფოტოები: ჟირინოვსკი ვლადიმირ; ვოლოშინი ალექსანდრ
ანოტაცია: გაეროს პროგრამის "ნავთობი სურსათის სანაცვლოდ" გარშემო ატეხილი სკანდალის შესახებ, რაშიც ბრალი რუს ჩინოვნიკებს ედებათ
პერსონალია: ჟირინოვსკი ვლადიმირ (ლიბერალურ-დემოკრატიული პარტიის ლიდერი); ვოლოშინი ალექსანდრ (პრეზიდენტის აპარატის ყოფილი ხელმძღვანელი).
თემატიკა: რუსი პოლიტიკოსები .
საკვანძო სიტყვები: რუსი მოხელეები ; ბრალდება ; ნავთობის შესყიდვა ; ვაუჩერი .
"გაყინული კონფლიქტი" და დიალოგის გამართვის კიდევ ერთი მცდელობა : ვარშავის სამიტამდე მთიანი ყარაბაღის თემა აქტუალურია // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.A5[MFN: 2292 ]
ანოტაცია: ევროპის სამიტზე ყარაბაღის პრობლემის განხილვის შესახებ
პერსონალია: კოჩარიანი რობერტ (სომხეთის პრეზიდენტი); ალიევი ილჰამ (აზერბაიჯანის პრეზიდენტი).
თემატიკა: სომხეთ-აზერბაიჯანის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: ევროპის სამიტი ; მთიანი ყარაბაღი .
ვინ აშენებს ახალ აეროპორტს? : თბილისის საერთაშორისო აეროპორტისთვის ბრძოლა გრძელდება // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 მაისი. - N108. - გვ.A6[MFN: 2293 ]