ლაკობა დაბრუნდა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 19 მაისი. - N110. - გვ.A1.3[MFN: 2340 ]
ანოტაცია: აფხაზეთში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ
პერსონალია: შამბა სერგეი (აფხაზეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); ლაკობა სტანისლავ (აფხაზეთის უშიშროების საბჭოს ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები: ბაგაფშ-ლაკობას დაპირისპირება ; საკადრო პოლიტიკა ; ვიზიტი ; საპარლამენტო არჩევნები .
ნინო ბურჯანაძე რიჩარდ მაილსს მადლობას უხდის // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 19 მაისი. - N110. - გვ.A3. - ინფორმაცია[MFN: 2341 ]
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); მაილსი რიჩარდ (აშშ-ს ელჩი საქართველოში).
თემატიკა: საქართველო-ამერიკის შეერთებული შტატების ურთიერთობები .
ამბები : რუსეთი მოლაპარაკებებისთვის მზად არის : ჯონ ტეფტი - საქართველოში აშშ-ს ახალი ელჩის კანდიდატურა : პარლამენტი კვლავ უპირისპირდება საგარეო საქმეთა სამინისტროს : კონტრაბანდა სამხრეთ ოსეთიდან : რუსი სამხედროები თავად ამბობენ აფხაზეთზე : ყალბი პასპორტები ვერ გამოიყენეს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 19 მაისი. - N110. - გვ.A2. - ინფორმაციები[MFN: 2342 ]
პერსონალია: ოზეროვი ვიქტორ (რუსეთის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის ხელმძღვანელი); ცერცვაძე ზურაბ (საჩხერის გამგებელი); გაბაშვილი კოტე (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე); ბუში ჯორჯ (აშშ-ს პრეზიდენტი); ტეფტი ჯონ (ელჩობის კანდიდატი).
თემატიკა: საქართველოს პარლამენტი. აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში. კონტრაბანდა. საზღვარგარეთის ქვეყნების ელჩები საქართველოში. პოლიტიკა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 230 | 231 | 232 | 233 | 234 | 235 | 236 | 237 | 238 | 239 | 240 | შემდეგი » ბოლო »»