ფოტოები: სააკაშვილი მიხეილ; იუშჩენკო ვიქტორ; პუტინი ვლადიმერ
ანოტაცია: ერვროპასა და აზიაში მიმდინარე სამიტების შესახებ
თემატიკა: საერთაშორისო ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: ენერგეტიკული რესურსები ; ალტერნატიული ენერგოდერეფანი ; ტრანსკავკასიური გაზსადენი .
გელა ბეჟუაშვილი - საქართველო აპირებს, რუსეთთან ისაუბროს როგორც თანაბარუფლებიან პარტნიორთან და არა რაიმე წინაპირობებით // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 31 მაისი. - N118 (1562). - გვ.A8[MFN: 24155 ]
პერსონალია: ბეჟუაშვილი გელა (საგარეო საქმეთა მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება: სანკტ-პეტერბურგი .
საკვანძო სიტყვები: გეოპოლიტიკა ; დსთ-ს სამიტი .
არველაძეს თასი პენალტებში წაართვეს : კობი-კალა ძირითადში დაკანკავას სალაპარაკო წითელი // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 7 მაისი. - N98(1542). - გვ.C4[MFN: 24156 ]
ანოტაცია: ქართველი ფეხბურთელები საზღვარგარეთ
პერსონალია: არველაძე შოთა (ფეხბურთელი); კალაძე კახა (ფეხბურთელი); მუჯირი დავით (ქართველთა კაპიტანი); კობიაშვილი ლევან (ფეხბურთელი).
საკვანძო სიტყვები: ჩემპიონთა ლიგა ; მწვრთნელები ; მატჩები .
გრიშიკაშვილი, ამბროსი
ჩეხური რეფორმების გაკვეთილები : დემოკრატიული კაპიტალიზმის დასაცავად : ჩვენი კრიტიკოსები და ჩვენი მიღწევები // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 23 მაისი. - N111 (1556). - გვ.B1.4.5[MFN: 24157 ]
UDC: 323(437.1/2)
ანოტაცია: ჩეხეთში მიმდინარე წარმატებულ რეფორმებზე
პერსონალია: ჰაველი ვაცლავ (ჩეხეთის ყოფილი პრეზიდენტი).
თემატიკა: ჩეხეთის საშინაო პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: მაკროეკონომიკური სტაბილურობა ; ფასების ლიბერაბიზაცია ; საწარმოების პრივატიზაცია ; ეროვნული მეურნეობა ; საპარლამენტო დემოკრატია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2411 | 2412 | 2413 | 2414 | 2415 | 2416 | 2417 | 2418 | 2419 | 2420 | 2421 | შემდეგი » ბოლო »»