თაობის [მუსიკალური] გამოძახილი : ჯგუფი "სინათლის წელიწადი" როკ სპექტაკლს წარმოადგენს // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 26 მაისი. - N114 (1558). - გვ.A15[MFN: 24243 ]
ფოტოები: გეგელაშვილი გიგი
ანოტაცია: ჯგუფ "სინათლის წელიწადის" ახალი ნამუშევარის შესახებ
პერსონალია: გეგელაშვილი გიგი ; მეჩითოვა ელენე ; მანჯგალაძე კობა ; იობაშვილი გიორგი ; მათიაშვილი გვანცა ; ჩანგოშვილი დავით ; ყეინაშვილი დავით (ჯგუფ "სინათლის წელიწადის" წევრები).
თემატიკა: ქართველი მუსიკოსები .
საკუთარი ინფორმაცია
პროკურორებს თანაშემწეები აღარ ეყოლებათ : სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა 12 წლიდან განისაზღვრება // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 24 მაისი. - N112 (1556). - გვ.A10[MFN: 24244 ]
UDC: 347.9
ანოტაცია: ცვლილებები კანონში "პროკურატურის შესახებ"
თემატიკა: სისხლის სამართლის კანონმდებლობა .
საკვანძო სიტყვები: სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა ; ასაკობრივი ზღვარი ; საჯარო მოსამსახურეები ; დახმარება .
მოკრძალებული მონაწილეობა : საქართველო დსთ-ს სამიტის გადაწყვეტილებებს არ ცნობს // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 28 მაისი. - N115 (1559). - გვ.A2[MFN: 24245 ]
UDC: 327(479.22:470)
ანოტაცია: დსთ-ს წევრი ქვეყნების მთავრობის ხელმძღვანელების შეხვედრის შესახებ
პერსონალია: ალექსიშვილი ალექსი (ფინანსთა მინისტრი); ტორონჯაძე ირაკლი (საგარეო საქმეთა სამინისტროს გლობალურ ურთიერთობათა დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე); კვაჭაძე ზურაბ (საქართველოს გენერალური კონსული ოდესაში); ალექსიძე დავით (საკონსულოს მდივანი); მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტის ვიცე-სპიკერი).
თემატიკა: დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის სამიტი ; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: დელეგაცია ; ეკონომიკა ; ენერგეტიკა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2420 | 2421 | 2422 | 2423 | 2424 | 2425 | 2426 | 2427 | 2428 | 2429 | 2430 | შემდეგი » ბოლო »»