მოსკოვში სუპერთასს აპრიალებენ // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 4 მაისი. - N96 (1540). - გვ.C5[MFN: 24578 ]
ანოტაცია: საქართველოს ნაკრების შემადგენლობა მოსკოვის მსოფლიო სუპერთასზე
პერსონალია: ხერგიანი ნესტორ (მოჭიდავე); ზვიადაური ზურაბ (ძიუდოისტი); ქევხიშვილი დავით (ძიუდოისტი); ხოსიტაშვილი ვახტანგ (მოჭიდავე).
თემატიკა: ჭიდაობა .
საკვანძო სიტყვები: ძალოსნობა ; ასპარეზობები ; ტატამი ; ძიუდო .
აიღე მხიარული სტარტი : "რუსთავი 2" საბავშვო სპორტულ-გამაჯანსაღებელ პროექტს იწყებს // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 12 აპრილი. - N77 (1521). - გვ.A15[MFN: 24579 ]
ფოტოები: უგულავა გიგი; დავარაშვილი კობა
პერსონალია: უგულავა გიგი (თბილისის მერი); დავარაშვილი კობა (სამაუწყებლო კომპანია "რუსთავი 2-ის" გენერალური დირექტორი).
თემატიკა: ტელეგადაცემები. ტელეკომპანიები .
საკვანძო სიტყვები: შეჯიბრება .
დანაშია, ეკა
კონსენსუსი სტრასბურგში : პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების წესი იცვლება // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 28 თებერვალი. - N43 (1487). - გვ.A2[MFN: 24580 ]
ანოტაცია: მოლაპარაკებები სტრასბურგში პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების თაობაზე
პერსონალია: უსუფაშვილი დავით (რესპუბლიკური პარტიით თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: პარტიების დაფინანსება ; ცვლილება პროექტში .
ცხინვალი ახალი წყალსადენის აშენებას გეგმავს // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 18 ივლისი. - N17 (1603). - გვ.A2[MFN: 24581 ]
UDC: 323(479.225)
ანოტაცია: კოკოითის მთავრობისა და რუსი სპეციალისტების თანამშრომლობაზე
პერსონალია: მოროზოვი იური (ე.წ. სამხრეთ ოსეთის მთავრობის თავმჯდომარე).
თემატიკა: თვითაღიარებული სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკა .
პოლემიკა უსახურავო აეროპორტის თემაზე // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 28 თებერვალი. - N43 (1487). - გვ.A2[MFN: 24582 ]
UDC: 656.7(479.22.111)
ანოტაცია: საპარლამენტო ოპოზიციის უკმაყოფილების შესახებ, ახლად გახსნილი აეროპორტის სახურავის დაზიანების გამო
პერსონალია: ჩიხრაძე ფიქრია ("მემარჯვენე ოპოზიციონერი"); ბრეგაძე ბიძინა (საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელი).
თემატიკა: თბილისის აეროპორტი .
საკვანძო სიტყვები: დაზიანებული სახურავი ; ოპოზიციის პროტესტი .
ქართული ფილმი ესპანეთის საერთაშორისო კინოფესტივალზე // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 12 აპრილი. - N77 (1521). - გვ.A15[MFN: 24583 ]
ანოტაცია: გრანადას ახალგაზრდა რეჟისორთა მე-14 საერთაშორისო კინოფესტივალზე არჩილ ვერძაძის ფილმის "ზღვარის" მონაწილეობის შესახებ
პერსონალია: ვერძაძე არჩილ (რეჟისორი).