მოსკოვში სუპერთასს აპრიალებენ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 4 მაისი. - N96 (1540). - გვ.C5[MFN: 24578]
ანოტაცია:  საქართველოს ნაკრების შემადგენლობა მოსკოვის მსოფლიო სუპერთასზე
პერსონალია:  ხერგიანი ნესტორ (მოჭიდავე); ზვიადაური ზურაბ (ძიუდოისტი); ქევხიშვილი დავით (ძიუდოისტი); ხოსიტაშვილი ვახტანგ (მოჭიდავე).
საკვანძო სიტყვები:  ძალოსნობა; ასპარეზობები; ტატამი; ძიუდო.
1. აიღე მხიარული სტარტი : "რუსთავი 2" საბავშვო სპორტულ-გამაჯანსაღებელ პროექტს იწყებს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 12 აპრილი. - N77 (1521). - გვ.A15[MFN: 24579]
ფოტოები:  უგულავა გიგი; დავარაშვილი კობა
პერსონალია:  უგულავა გიგი (თბილისის მერი); დავარაშვილი კობა (სამაუწყებლო კომპანია "რუსთავი 2-ის" გენერალური დირექტორი).
თემატიკა:  ტელეგადაცემები. ტელეკომპანიები.
საკვანძო სიტყვები:  შეჯიბრება.
1. დანაშია, ეკა
კონსენსუსი სტრასბურგში : პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების წესი იცვლება // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 28 თებერვალი. - N43 (1487). - გვ.A2[MFN: 24580]
ანოტაცია:  მოლაპარაკებები სტრასბურგში პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების თაობაზე
პერსონალია:  უსუფაშვილი დავით (რესპუბლიკური პარტიით თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  პარტიების დაფინანსება; ცვლილება პროექტში.
1. მახარაძე, ბელა
ცხინვალი ახალი წყალსადენის აშენებას გეგმავს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 18 ივლისი. - N17 (1603). - გვ.A2[MFN: 24581]
UDC:  323(479.225)
ანოტაცია:  კოკოითის მთავრობისა და რუსი სპეციალისტების თანამშრომლობაზე
პერსონალია:  მოროზოვი იური (ე.წ. სამხრეთ ოსეთის მთავრობის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  თვითაღიარებული სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკა.
პოლემიკა უსახურავო აეროპორტის თემაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 28 თებერვალი. - N43 (1487). - გვ.A2[MFN: 24582]
UDC:  656.7(479.22.111)
ანოტაცია:  საპარლამენტო ოპოზიციის უკმაყოფილების შესახებ, ახლად გახსნილი აეროპორტის სახურავის დაზიანების გამო
პერსონალია:  ჩიხრაძე ფიქრია ("მემარჯვენე ოპოზიციონერი"); ბრეგაძე ბიძინა (საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელი).
თემატიკა:  თბილისის აეროპორტი.
საკვანძო სიტყვები:  დაზიანებული სახურავი; ოპოზიციის პროტესტი.
ქართული ფილმი ესპანეთის საერთაშორისო კინოფესტივალზე // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 12 აპრილი. - N77 (1521). - გვ.A15[MFN: 24583]
ანოტაცია:  გრანადას ახალგაზრდა რეჟისორთა მე-14 საერთაშორისო კინოფესტივალზე არჩილ ვერძაძის ფილმის "ზღვარის" მონაწილეობის შესახებ
პერსონალია:  ვერძაძე არჩილ (რეჟისორი).