ეშმაკს არ სძინავს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 18 ივლისი. - N17 (1603). - გვ.A14[MFN: 24672]
ანოტაცია:  ბათუმის თეატრში დადგმული პიესის "ნუგზარი და მეფისტოფელის" შესახებ
პერსონალია:  თავაძე გ. (რეჟისორი); მანჯგალაძე მამუკა; კომახიძე ტიტე; ჩავლეიშვილი ეკა; ხვიჩივ გოჩა; გოგუაძე ზაალ (მსახიობები); ფურცხვანიძე კოტე (ქორეოგრაფი); სტურუა რობერტ (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  სცენა; სპექტაკლი; რეჟისურა.
რატომ გვსურს წავიდეთ კანის კინოფესტივალზე? : პირველი აუდიო-ვიზუალური პანელ-დისკუსია "სამხრეთ კავკასიის კინემატოგრაფიის მომავლის მხარდასაჭერად" // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 4 ივლისი. - N147 (1591). - გვ.A15[MFN: 24673]
ანოტაცია:  სამხრეთ კავკასიელ კინემატოგრაფისტთა მიერ გამართული პანელ-დისკუსიის შესახებ
პერსონალია:  ტატიშვილი თაკო ("იფასკის" აღმასრულებელი დირექტორი); ბიდუ ჟაკ (პროდიუსერი); რეჩა მარკ; სულემანი რამად; გუზმანი პატრიციო (რეჟისორები); გლორი ლუჩიანო (პროდიუსერი); ბიდო ნიკოლა (შვეიცარიის კულტურის სამინისტროს კინოდეპარტამენტის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  კინოპროდუქციის წარმოება; საერთაშორისო ბაზარი.
"მომავალი ჟურნალისტი" // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 4 ივლისი. - N147 (1591). - გვ.A15[MFN: 24674]
ანოტაცია:  სასტუმრო "შერატონ მეტეხი პალასში" ინგლისურ-ქართული ჟურნალის Kids Todays მიერ ორგანიზებული პროექტის "მომავალი ჟურნალისტი 2007"-ის მონაწილეთა დაჯილდოვების ცერემონიალის გამართვის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  კონკურსანტები; სტატიები.
ხელოვნება სკოლებში თუ მისტიკური წინასწარმეტყველებანი // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 18 ივლისი. - N17 (1603). - გვ.A15[MFN: 24675]
UDC:  373:7
პერსონალია:  მაჭარაშვილი ნანა ("ხელოვნება - 7 კლასი" სახელმძღვანელოს ერთ-ერთი ავტორი); სილაგაძე ნინო ("ხელოვნება - 7 კლასი" სახელმძღვანელოს ერთ-ერთი ავტორი); კუნჭულია ნანა ("ხელოვნება - 7 კლასი" სახელმძღვანელოს ერთ-ერთი ავტორი); მეხაშიშვილი მაია ("ხელოვნება - 7 კლასი" სახელმძღვანელოს ერთ-ერთი ავტორი).
თემატიკა:  ხელოვნების ისტორიის სახელმძღვანელოები.
საკვანძო სიტყვები:  საჯარო სკოლა; ხელოვნების ისტორია.