პირველი ტურისტული მარშრუტი დედაქალაქში : "ბილიკი" თბილისის ბოტანიკური ბაღის შესასვლელიდან იწყება // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 3 ივლისი. - N146 (1590). - გვ.1.3. - ჩანართი "რეალური კაპიტალი", N31. 3 ივლისი, 2007 წელი[MFN: 24909 ]
UDC: 796.5(479.22.111)
ანოტაცია: საქართველოში ტურიზმის ჩამოყალიბება და პირველი ტურისტული მარშრუტი თბილისის მბოტანიკურ ბაღში
საკვანძო სიტყვები: რეკონსტრუქცია ; ისტორიული უბნები ; ტურისტული მარშრუტი ; ბოტანიკური ბაღი .
რაც თქვენ გაკლიათ, ჩვენი სახლია... : "ტექსი" მომხმარებელს ინოვაციური პროექტებით ანებივრებს // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 3 ივლისი. - N146 (1590). - გვ.6. - ჩანართი "რეალური კაპიტალი", N31. 3 ივლისი, 2007 წელი[MFN: 24910 ]
ანოტაცია: დეველოპერულ კომპანია "ტექსის" მიერ შექმნილ პროექტებზე
პერსონალია: ტოგონიძე ვაკო ("ტექს ჯგუფის" აღმასრულებელი დირექტორი); დენკებერგერი სტივენ (ამერიკელი არქიტექტორი).
საკვანძო სიტყვები: ბინათმშენებლობები ; არქიტექტურა ; კომპანიები ; დიზაინი ; პროექტები .
სმირნოვების სახლი // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 3 ივლისი. - N146 (1590). - გვ.7. - ჩანართი "რეალური კაპიტალი", N31. 3 ივლისი, 2007 წელი[MFN: 24911 ]
ანოტაცია: ძველი კულტურული ტრადიციების მქონე შენობის, "სმირნოვების სახლის", ისტორიულ მნიშვნელობაზე
პერსონალია: თამამშევი იაგორ (თბილისელი ვაჭარი); სიმონსონი ოტო (შვედი არქიტექტორი); სმირნოვი მიხეილ (პეტერბურგელი თავადი); ნოდია ოთარ (საზოგადო მოღვაწე).
თემატიკა: კულტურისა და ისტორიის ძეგლების დაცვა .
საკვანძო სიტყვები: საგვარეულო მუზეუმი ; გუბერნატორი ; რესტავრაცია ; კულტურული ძეგლები ; არქიტექტურა .
ინფორმაცია საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის მიერ, 2007 წლის ივნისის თვეში განხორციელებული სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 3 ივლისი. - N146 (1590). - გვ.B1[MFN: 24912 ]
ცვლილება ტენდერის შესახებ განცხადებაში // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 12 ივლისი. - N154 (1598). - გვ.B1[MFN: 24913 ]
ანოტაცია: ცვლილება 28 ივნისის, 2007 გაზეთ "24 საათი" გამოქვეყნებულ განცხადებაში ი. ბერიტაშვილის ფიზიოლოგიის ინსტიტუტის მიერ ატომურ-ძალოვანი მიკროსკოპის შესყიდვაზე გამოცხადებული ტენდერის შესახებ
ცვლილება : საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 12 ივლისი. - N154 (1598). - გვ.B1[MFN: 24914 ]
ანოტაცია: 2007 წლის 30 ივნისის გაზეთ "24 საათში" (N144) საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ საქართველოს პრეზიდენტის ნაციონალური პროგრამის "გიორგი ნიკოლაძე - სპრტული მოედნების რეაბილიტაცია" დაფინანსების ფარგლებში ხელოვნურსაფფრიანი სპორტული მოედნების მოწყობის შესყიდვის მიზნით გამოცხადებულ სატენდერო განცხადებაში შევიდეს ცვლილება განცხადების ტექსტში და დაემატოს III ლოტი
კოსოვო თუ ოლიმპიადა? : რუსული პოლიტიკის დიპლომატიურ-სპორტული განზომილება // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 14 ივლისი. - N156 (1600). - გვ.A1.2[MFN: 24915 ]
UDC: 327(470) + 323(479.22:479.224) + 323(479.22:479.225)
ანოტაცია: რუსეთის პოლიტიკის მოსალოდნელი ცვლილებები საქართველოს ტერიტორიაზე არსებული კონფლიქტური ზონების მიმართ
პერსონალია: ფინგარი ტომას (აშშ-ს ეროვნული დაზვერვის დირექტორის მოადგილე); მაკკონელი მეიკლ (ახხ-ს დაზვერვის დირექტორი); ლავროვი სერგეი (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი); კოჟინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტის საქმეთა მმართველი); პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა: რუსეთის საგარეო პოლიტიკა ; ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი ; ქართულ-ოსური კონფლიქტი ; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: კოსოვოს სტატუსი ; კრემლის პოლიტიკა ; სეპარატიზმი ; გაერო ; პროექტი ; სოჭის ოლიმპიადა .