ინოვაცია N 1 და შეუკვრელი "სველი წრე" : რას ელოდნენ ეროვნული გალერეის წინ შეკრებილი ხელოვანები? // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 13 ივლისი. - N155 (1599). - გვ.A15[MFN: 24962]
ანოტაცია: აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის დე ფაქტო პრემიერ-მინისტრ სერგეი ანქვაბზე განხორციელებული თავდვსხმის შესახებ
პერსონალია:ანქვაბი ალექსანდრე (თვითგამოცხადებული აფხაზეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი); ბაღაფში სერგეი (თვითგამოცხადებული აფხაზეთის რესპუბლიკის მეთაური).
დროულად აცერით თქვენი შვილი და საშიში ინფექციები მას ვერაფერს დააკლებენ! : იმუნიზაციის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო კამპანიის პირველი შედეგები თბილისში // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 12 ივლისი. - N154 (1598). - გვ.A5[MFN: 24966]
შპს "ახალი პროდუქტი" იწვევს კომერციული ფართის მქონე ფიზიკურ და იურიდიულ პირებს ერთობლივი საქმიანობის განსახორციელებლად // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 13 ივლისი. - N155 (1599). - გვ.B1[MFN: 24967]
ანოტაცია: საქართველოს პარლამენტის აპარატის სატენდერო კომისია, საქართველოს პარლამენტის 2007 წლის ბიუჯეტით გათვალისწინებული ხარჯების შესაბამისად, საქართველოს პარლამენტის შენობის სარდაფის სართულში საზკვების დარბაზებისა და სხვადასხვა დანიშნულების ობიექტების მოწყობისათვის დემონტაჟისა და რეკონსტრუქციის სამუშაოების ჩატარებაზე აცხადებს ტენდერს