1. ძველი თბილისის რაიონის გამგეობის სატენდერო კომისია
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 3 აგვისტო. - N173 (!617). - გვ.B1[MFN: 25629]
ანოტაცია:  ქალაქ თბილისის ძველი თბილისის რაიონის გამგეობა (მისამართი: ქ. თბილისი 0105, გ. ლეონიძის ქ. N2) აცხადებს ტენდერს რაიონის ტტერიტორიაზე მდებარე ხეების გადაბელვის, მოჭრისა და გასხვლის II ეტაპის მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვაზე
ინიციატივა თქვენი, ფული - ჩვენი : ვასწავლოთ საზოგადოებას საკუთარი პრობლემის გადაჭრა თავისივე აქტიურობით / ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 1 აგვისტო. - N171 (1615). - გვ.2. - ჩანართი "რეგიონის დროით...", N12 (40)[MFN: 25630]
ანოტაცია:  ქალთა პრობლემების გადაჭრის გზებსა და საშუალებებზე საუბრობს საქართველოს პარლამენტის წევრი, ქალთა ინიციატივების საკოორდინაციო საბჭოს თავმჯდომარე გუგული მაღრაძე
თემატიკა:  გენდერული პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური რეფორმა; უმუშევრობა; ქალთა საკითხი.
1. განცხადება : ქ. თბილისის მერია ადგილობრივი ქონების მართვის საქალაქო სამსახური // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 27 ივლისი. - N167 (1611). - გვ.B11[MFN: 25631]
ანოტაცია:  ქ. თბილისის თვითმმართველი ერთეულის საკუთრებაში არსებული მარშალ გელოვანის გამზ. N1-ში მდებარე 126 560 კვ.მ. მიწის ნაკვეთის განაშენიანების გაუმჯობესების მიზნით შესაბამისი ზომების განხორციელების შესახებ
1. ქალაქ თბილისის მთავრობა : რეგ. N010.260.040.37. 101.010.665 26.07.07 დადგენილება N15.05.402 20 ივლისი 2007 წ. // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 27 ივლისი. - N167 (1611). - გვ.B11[MFN: 25632]
ანოტაცია:  ქ. თბილისის ტერიტორიაზე ქუჩების, პროსპექტების, ხეივნების, გზატკეცილების, შესახვევების, ჩიხების, მოედნების, სკვერების, ბულვარების, მრავალბინიანი სახლების სადარბაზოებისა და ბინების ნუმერაციის წესის დამტკიცების თაობაზე
1. საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო აცხადებს ტენდერს საქონლის შესყიდვაზე და იწვევს ტენდერში მონაწილეობის მისაღებად ყველა დაინტერესებულ პირს შესყიდვის ობიექტი - დიზელგენერატორი // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 3 აგვისტო. - N173 (!617). - გვ.B2[MFN: 25633]
1. სვანიშვილი, ალექსანდრე
მიზანშეწონილობის მოტივით ზედამხედველობა არ ნიშნავს, რომ "მე ასე მომწონს და ასე უნდა გაკეთდეს"... / ესაუბრა ნინო ლურსმანაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 1 აგვისტო. - N171 (1615). - გვ.2. - ჩანართი "რეგიონის დროით...", N12 (40)[MFN: 25634]