სტალინი, შევარდნაძე და ქეთი მელუა : გერმანელი მწერალი საქართველოში // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 11 აგვისტო. - N180 (1624). - გვ.A1.7[MFN: 26225]
ანოტაცია:  ინტერვიუ გერმანელ მწერალ კარლ ვოლფთან ქართულ - გერმანულ კულტურულ ურთიერთობებსა და ტრადიციებზე
პერსონალია:  ვოლფი კარლ (გერმანელი მწერალი); მორჩილაძე აკა (ქართველი მწერალი); შევარდნაძე ედუარდ (ექს-პრეზიდენტი); მელუა ქეთი (მომღერალი).
თემატიკა:  გერმანული ლიტერატურა.
საკვანძო სიტყვები:  მწერლები; ლიტერატურული მიმდინარეობები; კულტურა.
ჩოჩიევი, შესაძლოა, სამსახურის გარეშე დარჩეს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 15 აგვისტო. - N183 (1627). - გვ.A2[MFN: 26226]
ფოტოები:  ჩოჩიევი ბორის
ანოტაცია:  ჩოჩიევის უარი შსკ სხდომაში მონაწილეობაზე და დაპირისპირება რუსეთის საგანგებო დავალებათა ელჩსა და დე ფაქტო ხელისუფლების ხელმძღვანელთა შორის
პერსონალია:  ჩოჩიევი ბორის (თვითაღიარებული სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო საგანგებო საქმეთა მინისტრი); სანაკოევი ვლადიმერ (მოძრაობა "სამხრეთ ოსეთის ხალხი მშვიდობისათვის" ლიდერი); კოკოითი ედუარდ (თაითაღიარებული სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი); პოპოვი იური (რუსეთის საგანგებო დავალებათა ელჩი).
საკვანძო სიტყვები:  სეპარატისტული ხელისუფლება; საქართველოს ხელისუფლება.
ფრანგები საჩხერის სამთო მომზადების ცენტრში // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 15 აგვისტო. - N183 (1627). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 26227]
პერსონალია:  ბიდო ფრანსის (შამბერის სამთო ჯარის მთის ოფიცერი, კაპიტანი); შმიტი ჟან-ლუკ; გილორი ერიკ; დევილერი ფრანკ (ფრანგი სამხედროები).
თემატიკა:  სამთო ჯარი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი ინსტრუქტორები; ტექნიკური სწავლება; სტაჟირება.
ტურისტებ და პრობლემებმომრავლებული მთა-თუშეთში // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 11 აგვისტო. - N180 (1624). - გვ.A1.2[MFN: 26228]
ანოტაცია:  მთა-თუშეთის მკვიდრთა პრობლემებზე
პერსონალია:  ჩხაიძე იორამ (თუშეთის მკვიდრი); ამაკლოიძე მანანა (სოფელ დიკლოს მკვიდრი).
გეოგ.დასახელება:  დიკლო.
საკვანძო სიტყვები:  მონასტრები; დაცარიელებული სოფლები; თუშური სიმღერები.
რუსი სამშვიდობოები დავით ბაქრაძეს ცხინვალში "ახალი პროვოკაციის დაგეგმვაში" ადანაშაულებენ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 15 აგვისტო. - N183 (1627). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 26229]
ანოტაცია:  ცხინვალის მიმართულებით დაგეგმილი "საქართველოს ოსთა მსვლელობის" გამო
პერსონალია:  ბაქრაძე დავით (კონფლიქტების მოგვარებაში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი).
თემატიკა:  ქართულ-ოსური კონფლიქტი; რუსეთის სამშვიდობო ძალები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ხელისუფლება; სეპარატისტული ხელისუფლება.
საქართელოს ერთიანობისთვის ბრძოლებში დაღუპულ გმირთა მემორიალი გვირგვინით შეამკეს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 15 აგვისტო. - N183 (1627). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 26230]
ანოტაცია:  აფხაზეთის კონფლიქტის დაწყების 15 წლისთავთან დაკავშირებით
პერსონალია:  გამახარია ჯემალ (აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს წევრი).
"სამშობლოს" გაყიდვაზე კონკურსი გამოცხადდება // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 11 აგვისტო. - N180 (1624). - გვ.A2[MFN: 26231]
UDC:  655(479.22) + 347.2/3(479.22)
ანოტაცია:  გამომცემლობა სამშობლოს გაყიდვის შესახებ
პერსონალია:  გოცირიძე ლაშა (ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს პრივატიზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე); გამსახურდია კონსტანტინე (მოძრაობა "თავისუფლების" ლიდერი); ხაინდრავა გოგა (არასამთავრობო ორგანიზაცია "თანასწორობის ინსტიტუტის" წევრი); აქუბარდია დავით (ტელეკომპანია "კავკასიის" დამფუძნებელი).
თემატიკა:  გამომცემლობები; პრივატიზაცია საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლები; ტელეკომპანიები; პოლიცია; კონკურსები.
რუსი სამშვიდობოები წითელუბნის დაბომბვის შესახებ დასკვნის გაყალბებას ცდილობენ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 11 აგვისტო. - N180 (1624). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 26232]
პერსონალია:  ბაქრაძე დავით (საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების დარეგულირების საკითხებში).
გეოგ.დასახელება:  წითელუბანი.
საკვანძო სიტყვები:  მონიტორინგი; კრნფლიქტის ზონა; სამშვიდობოები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2619 | 2620 | 2621 | 2622 | 2623 | 2624 | 2625 | 2626 | 2627 | 2628 | 2629 |  შემდეგი »  ბოლო »»