სტალინი, შევარდნაძე და ქეთი მელუა : გერმანელი მწერალი საქართველოში // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 11 აგვისტო. - N180 (1624). - გვ.A1.7[MFN: 26225 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ გერმანელ მწერალ კარლ ვოლფთან ქართულ - გერმანულ კულტურულ ურთიერთობებსა და ტრადიციებზე
პერსონალია: ვოლფი კარლ (გერმანელი მწერალი); მორჩილაძე აკა (ქართველი მწერალი); შევარდნაძე ედუარდ (ექს-პრეზიდენტი); მელუა ქეთი (მომღერალი).
თემატიკა: გერმანული ლიტერატურა .
საკვანძო სიტყვები: მწერლები ; ლიტერატურული მიმდინარეობები ; კულტურა .
ჩოჩიევი, შესაძლოა, სამსახურის გარეშე დარჩეს // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 15 აგვისტო. - N183 (1627). - გვ.A2[MFN: 26226 ]
ფოტოები: ჩოჩიევი ბორის
ანოტაცია: ჩოჩიევის უარი შსკ სხდომაში მონაწილეობაზე და დაპირისპირება რუსეთის საგანგებო დავალებათა ელჩსა და დე ფაქტო ხელისუფლების ხელმძღვანელთა შორის
პერსონალია: ჩოჩიევი ბორის (თვითაღიარებული სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო საგანგებო საქმეთა მინისტრი); სანაკოევი ვლადიმერ (მოძრაობა "სამხრეთ ოსეთის ხალხი მშვიდობისათვის" ლიდერი); კოკოითი ედუარდ (თაითაღიარებული სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი); პოპოვი იური (რუსეთის საგანგებო დავალებათა ელჩი).
საკვანძო სიტყვები: სეპარატისტული ხელისუფლება ; საქართველოს ხელისუფლება .
ფრანგები საჩხერის სამთო მომზადების ცენტრში // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 15 აგვისტო. - N183 (1627). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 26227 ]
პერსონალია: ბიდო ფრანსის (შამბერის სამთო ჯარის მთის ოფიცერი, კაპიტანი); შმიტი ჟან-ლუკ ; გილორი ერიკ ; დევილერი ფრანკ (ფრანგი სამხედროები).
თემატიკა: სამთო ჯარი .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი ინსტრუქტორები ; ტექნიკური სწავლება ; სტაჟირება .
ტურისტებ და პრობლემებმომრავლებული მთა-თუშეთში // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 11 აგვისტო. - N180 (1624). - გვ.A1.2[MFN: 26228 ]
ანოტაცია: მთა-თუშეთის მკვიდრთა პრობლემებზე
პერსონალია: ჩხაიძე იორამ (თუშეთის მკვიდრი); ამაკლოიძე მანანა (სოფელ დიკლოს მკვიდრი).
გეოგ.დასახელება: დიკლო .
საკვანძო სიტყვები: მონასტრები ; დაცარიელებული სოფლები ; თუშური სიმღერები .
რუსი სამშვიდობოები დავით ბაქრაძეს ცხინვალში "ახალი პროვოკაციის დაგეგმვაში" ადანაშაულებენ // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 15 აგვისტო. - N183 (1627). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 26229 ]
UDC: 327(479.22:479.225)
ანოტაცია: ცხინვალის მიმართულებით დაგეგმილი "საქართველოს ოსთა მსვლელობის" გამო
პერსონალია: ბაქრაძე დავით (კონფლიქტების მოგვარებაში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი).
თემატიკა: ქართულ-ოსური კონფლიქტი ; რუსეთის სამშვიდობო ძალები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ხელისუფლება ; სეპარატისტული ხელისუფლება .
საქართელოს ერთიანობისთვის ბრძოლებში დაღუპულ გმირთა მემორიალი გვირგვინით შეამკეს // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 15 აგვისტო. - N183 (1627). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 26230 ]
ანოტაცია: აფხაზეთის კონფლიქტის დაწყების 15 წლისთავთან დაკავშირებით
პერსონალია: გამახარია ჯემალ (აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს წევრი).
"სამშობლოს" გაყიდვაზე კონკურსი გამოცხადდება // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 11 აგვისტო. - N180 (1624). - გვ.A2[MFN: 26231 ]
UDC: 655(479.22) + 347.2/3(479.22)
ანოტაცია: გამომცემლობა სამშობლოს გაყიდვის შესახებ
პერსონალია: გოცირიძე ლაშა (ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს პრივატიზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე); გამსახურდია კონსტანტინე (მოძრაობა "თავისუფლების" ლიდერი); ხაინდრავა გოგა (არასამთავრობო ორგანიზაცია "თანასწორობის ინსტიტუტის" წევრი); აქუბარდია დავით (ტელეკომპანია "კავკასიის" დამფუძნებელი).
თემატიკა: გამომცემლობები ; პრივატიზაცია საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლები ; ტელეკომპანიები ; პოლიცია ; კონკურსები .
რუსი სამშვიდობოები წითელუბნის დაბომბვის შესახებ დასკვნის გაყალბებას ცდილობენ // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 11 აგვისტო. - N180 (1624). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 26232 ]
პერსონალია: ბაქრაძე დავით (საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების დარეგულირების საკითხებში).
გეოგ.დასახელება: წითელუბანი .
საკვანძო სიტყვები: მონიტორინგი ; კრნფლიქტის ზონა ; სამშვიდობოები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 2619 | 2620 | 2621 | 2622 | 2623 | 2624 | 2625 | 2626 | 2627 | 2628 | 2629 | შემდეგი » ბოლო »»