ანოტაცია:  ადიგენის მუნიციპალიტეტის გამგეობა აცხადებს ტენდერს ორ ლოტად საავტომობილო გზების რეაბილიტაციაზე
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 11 აგვისტო. - N180 (1624). - გვ.B7[MFN: 26340]
ანოტაცია:  ქალაქ თბილისის მერიის ვაკე-საბურთალოს რაიონის გამგეობა აცხადებს ტენდერს რაიონის ტერიტორიაზე არსებული ქუჩების კაპიტალური შეკეთების სამუშაოების სახელმწიფო შესყიდვაზე
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 11 აგვისტო. - N180 (1624). - გვ.B7[MFN: 26341]
ანოტაცია:  ქალაქ თბილისის მერია აცხადებს ტენდერს ვაკე-საბურთალოს რაიონის ტერიტორიაზე მარადმწვანე დეკორატიული ხე-მცენარეების დარგვის მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვაზე
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 11 აგვისტო. - N180 (1624). - გვ.B7[MFN: 26342]
ანოტაცია:  შპს "აკად პ. სარაჯიშვილის სპხელობის კლინიკური ნევროლოგიისა და ნეიროქირურგიის ინსტიტუტი" - აცხადებს ტენდერს კლინიკის საჭიროებისათვის ლაბორატორიული ხელსაწყოების შესყიდვაზე
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 11 აგვისტო. - N180 (1624). - გვ.B8[MFN: 26343]
ანოტაცია:  ქალაქ თბილისის მერიის ვაკე-საბურთალოს რაიონის გამგეობა აცხადებს ტენდერს სოფელ დიღომში არსებული საბავშვო ბაღის რეკონსტრუქციისა და კაპიტალური შეკეთების სამუშაოების სახელმწიფო შესყიდვაზე
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2630 | 2631 | 2632 | 2633 | 2634 | 2635 | 2636 | 2637 | 2638 | 2639 | 2640 |  შემდეგი »  ბოლო »»