ქართული კინოსეზონი : გერმანიაში "ქართული სეზონი" ფილმების ჩვენებით გრძელდება // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 18 აპრილი. - N82 (1526). - გვ.A14[MFN: 26418]
UDC:  791.43(479.22)(092)
ანოტაცია:  ბერლინის კინოთეატრ "არსენალში" ქართული ფილმის რეტროსპექტივაზე
პერსონალია:  ურუშაძე ზაზა (რეჟისორი); ჩხაიძე გაგა (კინემატოგრაფისტთა ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელი); გაბაშვილი გიორგი (კულტურისა და სპორტის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ფილმები; რეტროსპექტივა; კინემატოგრაფია.
ნატო-ს "დღეები" საქართველოში // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 19 აპრილი. - N83 (1527). - გვ.A3[MFN: 26419]
ანოტაცია:  ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის წევრთა და ქართველ პოლიტიკოსთა შორის "როუზ-როსის სემინარის" გახსნის წინ გამართული შეხვედრები
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ბეჟუაშვილი გელა (საგარეო საქმეთა მინისტრი); ბარამიძე გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი); ანთაძე მერაბ (სახელმწიფო მინისტრი); ლელო ხოსე (ნატო-ს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტი); პაბრიკსი არტის (ლატვიის საგარეო საქმეთა მინისტრი); რივი როი (ეუთო-ს მისიის ხელმძღვანელი საქართველოში); გაბაშვილი კოტე (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე); რურუა ნიკა (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველოს საგარეო პოლიტიკა; საერთაშორისო ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  სახალხო დიპლომატია; ევროატლანტიკური სტრუქტურა.