ქართული კინოსეზონი : გერმანიაში "ქართული სეზონი" ფილმების ჩვენებით გრძელდება // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 18 აპრილი. - N82 (1526). - გვ.A14[MFN: 26418]
ანოტაცია: ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის წევრთა და ქართველ პოლიტიკოსთა შორის "როუზ-როსის სემინარის" გახსნის წინ გამართული შეხვედრები
პერსონალია:სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ბეჟუაშვილი გელა (საგარეო საქმეთა მინისტრი); ბარამიძე გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი); ანთაძე მერაბ (სახელმწიფო მინისტრი); ლელო ხოსე (ნატო-ს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტი); პაბრიკსი არტის (ლატვიის საგარეო საქმეთა მინისტრი); რივი როი (ეუთო-ს მისიის ხელმძღვანელი საქართველოში); გაბაშვილი კოტე (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე); რურუა ნიკა (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე).
საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა პოლონეთის პრეზიდენტთან შეხვედრისას ბრძანა, რომ წელს საქართველო ღარიბი ქვეყნების კატეგორიიდან საშუალოშემოსავლიანი ქვეყნების კატეგორიაში გადავა. რამდენად საფუძვლიანად მიგაჩნიათ ეს განცხადება? : დღის შეკითხვა / გია ნოდია, სოსო ცისკარიშვილი, დავით დარჩიაშვილი, ლადო პაპავა, არჩილ გეგეშიძე, ზურაბ ტყემალაძე ; ესაუბრა ვერიკო თევზაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 19 აპრილი. - N83 (1527). - გვ.A4[MFN: 26423]
ანოტაცია: ოპოზიციის მიერ დედაქალაქის კეთილმოწყობის სამსახურის თანხების არამიზნობრივად ხარჯვასა და კონტროლის პალატის ხელმძღვანელობის მიერ ინფორმაციის დამალვაში დადანაშაულებაზე
პერსონალია:გუჯაბიძე ბიძინა ("დემოკრატიული ფრონტის" წევრი); მესხია იაკობ (კონტროლის პალატის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელი); ბუცხრიკიძე ზურაბ (კონტროლის პალატის საქმიანობის შემსწავლელი დროებითი საპარლამენტო კომისიის ხელმძღვანელი); სუბელიანი კობა (დედაქალაქის კეთილმოწყობის სამსახურის უფროსი).