სანამ ვერევით, თავი ქუდში გვაქვს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 26 მარტი. - N65 (1509). - გვ.C1.3[MFN: 26779]
ანოტაცია:  საქართველოსა და რუსეთის ნაკრებთა შეხვედრაში ქართველი მორაგბეების მიერ მოპოვებული წარმატების შესახებ
პერსონალია:  ლაბაძე გია; ხინჩიგაშვილი დავით; დადუნაშვილი დავით; ჩხაიძე გიორგი; გიორგაძე ირაკლი; კვირიკაშვილი მერაბ (მორაგბეები).
1. ჯობაძე, ლიკა
კომპანია "ყაზბეგის" წილის მომავალი მფლობელი ინკოგნიტოდ რჩება : ბაზარზე მალე ახალი პროდუქტი გამოჩნდება // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 30 აგვისტო. - N195 (1639). - გვ.A5[MFN: 26780]
პერსონალია:  თოფაძე გოგი (კომპანია "ყაზბეგის" პრეზიდენტი); სხიერელი თეა (კომპანია "ყაზბეგის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი).
ორგანიზაცია:  კომპანია "ყაზბეგი".
საკვანძო სიტყვები:  საინვესტიციო კომპანია; ამერიკული კომპანია; ხელშეკრულება.
როგორ შეაფასებთ აშშ-ს დაუფარავ კრიტიკას რუსეთის მიმართ; ნიშნავს თუ არა ეს, რომ საქართველოსადმი ვაშინგტონის პოლიტიკური მხარდაჭერა მნიშვნელოვნად გაიზრდება? : დღის შეკითხვა / დავით დარჩიაშვილი, დავით აფრასიძე, ალექსანდრე რონდელი, პაატა ზაქარეიშვილი, დავით უსუფაშვილი, გოგი ხუციშვილი, ნიკა რურუა, არჩილ გეგეშიძე ; ესაუბრა ვერიკო თევზაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 13 აპრილი. - N78 (1522). - გვ.A4[MFN: 26781]
პერსონალია:  დარჩიაშვილი დავით (ექსპერტი); აფრასიძე დავით (ექსპერტი); რონდელი ალექსანდრე (ექსპერტი); ზაქარეიშვილი პაატა (ექსპერტი); უსუფაშვილი დავით (რესპუბლიკური პარტიის ლიდერი); ხუციშვილი გოგი (კონფლიქტოლოგი); რურუა ნიკა (საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელი); გეგეშიძე არჩილ (ექსპერტი).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკა; სოლიდარობა; კრიტიკული განცხადება; რეზოლუცია.
სექტემბრიდან პენსიები 10 ლარით გაიზრდება // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 30 აგვისტო. - N195 (1639). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 26782]