სანამ ვერევით, თავი ქუდში გვაქვს // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 26 მარტი. - N65 (1509). - გვ.C1.3[MFN: 26779 ]
ანოტაცია: საქართველოსა და რუსეთის ნაკრებთა შეხვედრაში ქართველი მორაგბეების მიერ მოპოვებული წარმატების შესახებ
პერსონალია: ლაბაძე გია ; ხინჩიგაშვილი დავით ; დადუნაშვილი დავით ; ჩხაიძე გიორგი ; გიორგაძე ირაკლი ; კვირიკაშვილი მერაბ (მორაგბეები).
ჯობაძე, ლიკა
კომპანია "ყაზბეგის" წილის მომავალი მფლობელი ინკოგნიტოდ რჩება : ბაზარზე მალე ახალი პროდუქტი გამოჩნდება // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 30 აგვისტო. - N195 (1639). - გვ.A5[MFN: 26780 ]
UDC: 334
პერსონალია: თოფაძე გოგი (კომპანია "ყაზბეგის" პრეზიდენტი); სხიერელი თეა (კომპანია "ყაზბეგის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი).
ორგანიზაცია: კომპანია "ყაზბეგი" .
საკვანძო სიტყვები: საინვესტიციო კომპანია ; ამერიკული კომპანია ; ხელშეკრულება .
როგორ შეაფასებთ აშშ-ს დაუფარავ კრიტიკას რუსეთის მიმართ; ნიშნავს თუ არა ეს, რომ საქართველოსადმი ვაშინგტონის პოლიტიკური მხარდაჭერა მნიშვნელოვნად გაიზრდება? : დღის შეკითხვა / დავით დარჩიაშვილი, დავით აფრასიძე, ალექსანდრე რონდელი, პაატა ზაქარეიშვილი, დავით უსუფაშვილი, გოგი ხუციშვილი, ნიკა რურუა, არჩილ გეგეშიძე ; ესაუბრა ვერიკო თევზაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 13 აპრილი. - N78 (1522). - გვ.A4[MFN: 26781 ]
პერსონალია: დარჩიაშვილი დავით (ექსპერტი); აფრასიძე დავით (ექსპერტი); რონდელი ალექსანდრე (ექსპერტი); ზაქარეიშვილი პაატა (ექსპერტი); უსუფაშვილი დავით (რესპუბლიკური პარტიის ლიდერი); ხუციშვილი გოგი (კონფლიქტოლოგი); რურუა ნიკა (საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელი); გეგეშიძე არჩილ (ექსპერტი).
თემატიკა: საერთაშორისო ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკა ; სოლიდარობა ; კრიტიკული განცხადება ; რეზოლუცია .
სექტემბრიდან პენსიები 10 ლარით გაიზრდება // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 30 აგვისტო. - N195 (1639). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 26782 ]
UDC: 369
თემატიკა: პენსიები .
კოტორაშვილი, სოსო
თამამი პასუხები თამამ კითხვებზე : რამდენი ქართული მოკლეს მამაცმა გულებმა? // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 26 მარტი. - N65 (1509). - გვ.C2[MFN: 26783 ]
ანოტაცია: საქართველო-შოტლანდიის მატჩის შესახებ
პერსონალია: ტოპმიულერი კლაუს (საქართველოს ნაკრების მთავარი მწვრთნელი); არველაძე შოთა ; მუჯირი დავით ; კობიაშვილი ლევან ; დემეტრაძე გიორგი (ფეხბურთელები).