ანოტაცია:  ქართველი ლეგიონერების შესახებ
პერსონალია:  კანკავა ჯაბა; მარცვალაძე ოთარ; იმედაშვილი დავით; ალადაშვილი კახა (ფეხბურთელები); დემიანენკო ანატოლი (კიევის "დინამოს" მთავარი მწვრთნელი).
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 24 აგვისტო. - N191 (1635). - გვ.B11[MFN: 26973]
ანოტაცია:  შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება "თბილქალაქგანათება" აცხადებს ღია ტენდერს საწარმოსათვის დისტანიციური მართვის პულტების სახელმწიფო შესყიდვაზე
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 24 აგვისტო. - N191 (1635). - გვ.B13[MFN: 26974]
ანოტაცია:  ჯანმრთელობისა და სოციალური პროგრამების სააგენტო აცხადებს ორეტაპიან ტენდერს დაავადებათა პროფილაქტიკის სახელმწიფო პროგრამის დაავადებათა (მ.შ. ნარკომანია) პროფილაქტიკის კომპონენტის ნარკომანიის პროფილაქტიკურ ღონისძიებათა, ცხოვრების ჯანსაღი წესის დამკვიდრების და ავადობის აქტიური გამოვლინებებისა და მოსახლეობის სამედიცინო-პროფილაქტიკური გასინჯვების ქვეკომპონენტის მიხედვით სამედიცინო მომსახურების შესყიდვის მიზნით
1. "თიბის ბანკის" აქტივების მოცულობა 2007 წლის 1 აგვისტოსთვის 1.427.9 მლრდ ლარია // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 25 აგვისტო. - N192 (1636). - გვ.A5. - ინფორმაცია[MFN: 26975]
საკვანძო სიტყვები:  ფიზიკური პირები; საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტი; კომერციული ბანკები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2693 | 2694 | 2695 | 2696 | 2697 | 2698 | 2699 | 2700 | 2701 | 2702 | 2703 |  შემდეგი »  ბოლო »»