"როგორ გაჩნდა ღვინო" რუსეთში გამართულ ანიმაციური ფილმების ფესტივალზე მონაწილეობს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 27 თებერვალი. - N42 (1486). - გვ.A5. - ინფორმაცია[MFN: 26966]
თავისუფალი სიტყვა : მედიაპროექტი რადიო "უცნობის" ეთერით : გადაცემა მიჰყავს ჟურნალისტ ინგა გრიგოლიას, სტუდიის სტუმრები არიან ნიკო ორველაშვილი და ირაკლი მელაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 27 თებერვალი. - N42 (1486). - გვ.A5[MFN: 26967]
ანოტაცია: ჯანმრთელობისა და სოციალური პროგრამების სააგენტო აცხადებს ორეტაპიან ტენდერს შეზღუდელი შესაძლებლობების მქონე პირთა, ხანდაზმულთა და ოჯახურ მზრუნველობას მოკლებულ ბავშვთა სოციალური რეაბილიტაციის ხელშეწყობის 2007 წლის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშვთა რეაბილიტაციის ქვეპროგრამის აღმოსავლეთ და დასავლეთ საქართველოში მცხოვრებ შშმ ბავშვთა ფსიქოსომატური რეაბილიტაციის კომპონენტით გათვალისწინებული მომსახურების შესყიდვის მიზნით
ანოტაცია: შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება "თბილქალაქგანათება" აცხადებს ღია ტენდერს საწარმოსათვის დისტანიციური მართვის პულტების სახელმწიფო შესყიდვაზე
ანოტაცია: ჯანმრთელობისა და სოციალური პროგრამების სააგენტო აცხადებს ორეტაპიან ტენდერს დაავადებათა პროფილაქტიკის სახელმწიფო პროგრამის დაავადებათა (მ.შ. ნარკომანია) პროფილაქტიკის კომპონენტის ნარკომანიის პროფილაქტიკურ ღონისძიებათა, ცხოვრების ჯანსაღი წესის დამკვიდრების და ავადობის აქტიური გამოვლინებებისა და მოსახლეობის სამედიცინო-პროფილაქტიკური გასინჯვების ქვეკომპონენტის მიხედვით სამედიცინო მომსახურების შესყიდვის მიზნით