ორი ექსპერტის განსხვავებული მოსაზრება // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 24 მარტი. - N64 (1508). - გვ.A5[MFN: 27081]
ანოტაცია:  განსასჯელის გიორგი გვიჩიანის საქმის სასამართლო გამოძიება
პერსონალია:  ლომინაძე ნიკა ("ეი-ი-ეს თელასის" ფინანსური მენეჯერი); გვიჩიანი გიორგი (მსჯავრდებული); გიგიტაშვილი ნაირა (მოსამართლეთა კოლეგიის თავმჯდომარე); ჭკადუა ირმა (ადვოკატი); ჯანგირაშვილი მალხაზ (ადვოკატი); მძლაური ნათელა (ექსპერტ-ბალისტიკოსი); ცინცაძე გიორგი (სამედიცინო ექსპერტი).
საკვანძო სიტყვები:  მკვლელობა; ბრალდება; ჯარიმა; დაკითხვა; ჩვენება; ექსპერტი.
ირინა კვირიკაძე ახმატოვას შესახებ ფილმს იღებს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 1 სექტემბერი. - N197 (1641). - გვ.A7. - ინფორმაცია[MFN: 27082]
UDC:  796.43
პერსონალია:  ახმატოვა ანა (პოეტი); კვირიკაძე ირინა (რეჟისორი); შიგულა ანა (მსახიობი).
კულტურის მართვის სფეროს სპეციალისტები სტაჟირებაზე საფრანგეთში // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 1 სექტემბერი. - N197 (1641). - გვ.A7. - ინფორმაცია[MFN: 27083]
პერსონალია:  გურული სალომე (ეროვნული მუზეუმის თანამშრომელი); მერაბიშვილი რუსუდან (დიდი მცხეთის არქეოლოგიური სახელმწიფო მუზეუმ-ნაკრძალის თანამშრომელი).
ზაფხულში ციხეში 20 პატიმარი გარდაიცვალა // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 1 სექტემბერი. - N197 (1641). - გვ.A4[MFN: 27084]
ანოტაცია:  პატიმართა გარდაცვალების სტატისტიკა
საკვანძო სიტყვები:  სამკურნალო დაწესებულებები; ინფექციური დავადებები.
წარმოიდგინეთ თავი ჯეიმს ბრაუნად : Biak Sea Jazz Feastival - სამი დღე ჯაზის რიტმებზე მოძრავ ტალღებზე // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 1 სექტემბერი. - N197 (1641). - გვ.A7[MFN: 27085]
თემატიკა:  ჯაზფესტივალები.
საკვანძო სიტყვები:  მუსიკოსები; კონცერტი.
კავკასიური სოჭის გირჩი ევროპის ბაზრის ბრენდია : ევროპა ახალ წელს ქართული ნაძვის ხით ხვდება // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 1 სექტემბერი. - N197 (1641). - გვ.A5[MFN: 27086]
ანოტაცია:  სოჭის გირჩის ბიზნესი
პერსონალია:  ჩხეიძე ნანა (შპს "ნეიტრალის" დირექტორი); ცხაკაია გიორგი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს ლიცენზიებისა და ნებართვების თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ევროპის ბაზარი; მეწარმეები; კომპანიები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2704 | 2705 | 2706 | 2707 | 2708 | 2709 | 2710 | 2711 | 2712 | 2713 | 2714 |  შემდეგი »  ბოლო »»