პარლამენტი დათხოვნას "გადაურჩა" // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 27 სექტემბერი. - N219 (1663). - გვ.A2[MFN: 28049]
ანოტაცია:  2007 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტში შესატანი ცვლილებების დამტკიცება
პერსონალია:  პატარაძე იგორ (პარლამენტის წევრი); მატარაძე გრიგოლ (პარლამენტის წევრი); გოგოიშვილი ხათუნა (პარლმენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის თავმჯდომარე); კაციტაძე მამუკა (პარლამენტის წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  საკანონმდებლო ორგანო; რეგლამენტი; უმრავლესობა; საპარლამენტო ოპოზიცია.
მერყევი ოპოზიცია // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 27 სექტემბერი. - N219 (1663). - გვ.A3[MFN: 28050]
UDC:  323 + 329(479.22)
ანოტაცია:  ირაკლი ოქრუაშვილის მოძრაობასთან ოპოზიციური პარტიების თანამშრომლობის საკითხი
პერსონალია:  ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის ყოფილი მინისტრი, "მოძრაობა ერთიანი საქართველოსათვის" ლიდერი); კუკავა კახა (კონსერვატიული პარტიის ერთ-ერთი ლიდერი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ხაინდრავა გოგა ("თანასწორობის ინსტიტუტის" ლიდერი); კაციტაძე მამუკა ("ახალი მემარჯვენეების" წევრი); დავითაშვილი კობა ("ხალხის პარტიის" ლიდერი); ბოკერია გიგა (პარლამენტის უირიდიულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე); გოგიჩაიშვილი ირაკლი ("თავისუფლების ინსტიტუტის" წევრი); გუგავა გიორგი (ლეიბორისტული პარტიის ერთ-ერთი ლიდერი); ბაღათურია ჯონდი ("ქართული დასის" ლიდერი); მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  დაპირისპრება; ხელისუფლება; ბრალდება; კანონი; საზოგადოება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 2800 | 2801 | 2802 | 2803 | 2804 | 2805 | 2806 | 2807 | 2808 | 2809 | 2810 |  შემდეგი »  ბოლო »»