პერსონალია:უსუფაშვილი დავით (იურისტი, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის გამგეობის ახალი წევრი); დავითაშვილი კობა (პარლამენტის წევრი, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის გამგეობის ახალი წევრი); დოლიძე ანა (ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარეობის კანდიდატი); ხიდაშელი თინათინ (ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ყოფილი თავმჯდომარე); ოქრუაშვილი ირაკლი (შსს მინისტრი); ადეიშვილი ზურაბ (გენერალური პროკურორი); რულოვსი სანდრა (საქართველოს პირველი ლედი).
აბაშიძის დროინდელი დაზვერვის სამსახურის უფროსი სადაზვერვო საქმიანობას აგრძელებდა = მოკლედ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 1 ნოემბერი. - N259. - გვ.A7. - დროის პერიოდი: 2004-ოქტომბერი[MFN: 302]
ანოტაცია: ასლან აბაშიძის ხელისუფლების დაზვერვის სამსახურის უფროსის გ. თავდუმაძის დანაშაულებრივი ქმედება
მირცხულავას ადვოკატი სასამართლოზე უცნობი მტკიცებულებების გამომზეურებას გეგმავს : მოკლედ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 1 ნოემბერი. - N259. - გვ.A7. - დროის პერიოდი: 2004-ოქტომბერი[MFN: 303]
პერსონალია:მირცხულავა დავით (სათბობ-ენერგეტიკის ყოფილი მინისტრი); ხარებავა მილერ (თბილისის მთაწმინდა-კრწანისის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); ბესელია ეკა (ადვოკატი).
ქართული სტანდარტია, გვაპატიეთ. თავისუფლების ორ დღე გვირაბში // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 1 ნოემბერი. - N259. - გვ.B2. - დროის პერიოდი: 2004-ოქტომბერი[MFN: 308]