1. შეხვედრა დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებთან // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 1 დეკემბერი. - N274 (1719). - გვ.A6[MFN: 30623]
ანოტაცია:  უცხოური ორგანიზაციების წარმომადგენელთა მხარდაჭერა საქართველოში მიმდინარე სასამართლო რეფორმებზე
პერსონალია:  კუბლაშვილი კონსტანტინე (საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე); ვოტკინსი რობერტ (საქართველოში გაერო-ს განვითარების პროგრამის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  დიპლომატები.
საკვანძო სიტყვები:  ტრენინგები; საერთაშორისო ორგანიზაციები; ევროკავშირი; მსოფლიო ბანკი; სპიკერ-მოსამართლეები.
1. ღარიბიანი, რიმა
ახალქალაქში გაზსადენის მშენებლობა სწრაფი ტემპით მიმდინარეობს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 30 ნოემბერი. - N273 (1718). - გვ.A7[MFN: 30624]
ანოტაცია:  რეგიონის გაზიფიცირებისთვის, გაზსადენის ახალი, ექვს კილომეტრიანი მონაკვეთის აგება
პერსონალია:  შოშიტაიშვილი თამუნა ("ნავთობისა და გაზის კორპორაციის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის განყოფილების უფროსი); მაცუკატოვი მახარე (ახალქალაქის ბიზნეს-ცენტრის დირექტორი).
გეოგ.დასახელება:  ახალქალაქი.
საკვანძო სიტყვები:  სათბობთან დაკავშირებული პრობლემები; ბიზნესის განვითარება.
ყველაზე გოზინაყური : "ფუტკრების" ზამთრის ზღაპარი "რუსთაველსა" და "ამირანში" // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 3 დეკემბერი. - N275 (1720). - გვ.A12[MFN: 30625]
საკვანძო სიტყვები:  პრემიერა.
შემოდგომის ჩემპიონი 6 დეკემბერს გამოვლინდება // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 3 დეკემბერი. - N275 (1720). - გვ.A13[MFN: 30626]
ანოტაცია:  საქართველოს ჩემპიონატი ფეხბურთში
"ელიტ ელექტრონიქსის" ახალი სავაჭრო ცენტრი თბილისში // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 3 დეკემბერი. - N275 (1720). - გვ.A16[MFN: 30627]
პერსონალია:  გოგოლაძე ეთერ ("ელიტ ელექტრონიქსის" დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  სავაჭრო ქსელი; კომპანია; საქართველოს ბაზარი.
გამოფენა-აქცია : ქართული მედიცინის ფოტომატიანე // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 30 ნოემბერი. - N273 (1718). - გვ.A10[MFN: 30628]
ანოტაცია:  ქართული მედიცინის ისტორიის მუზეუმში ქართული მედიცინის ამსახველი ფოტო გამოფენის გახსნა
პერსონალია:  შენგელია მიხეილ (ქართული მედიცინის ისტორიის მუზეუმის დამაარსებული); შენგელია რამაზ (პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  სამედიცინო კულტურა; სამედიცინო მეცნიერება; ხალხური მედიცინა; უნიკალური მასალები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3058 | 3059 | 3060 | 3061 | 3062 | 3063 | 3064 | 3065 | 3066 | 3067 | 3068 |  შემდეგი »  ბოლო »»