ყველაზე გოზინაყური : "ფუტკრების" ზამთრის ზღაპარი "რუსთაველსა" და "ამირანში" // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 3 დეკემბერი. - N275 (1720). - გვ.A12[MFN: 30625]
საკვანძო სიტყვები:  პრემიერა.
შემოდგომის ჩემპიონი 6 დეკემბერს გამოვლინდება // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 3 დეკემბერი. - N275 (1720). - გვ.A13[MFN: 30626]
ანოტაცია:  საქართველოს ჩემპიონატი ფეხბურთში
"ელიტ ელექტრონიქსის" ახალი სავაჭრო ცენტრი თბილისში // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 3 დეკემბერი. - N275 (1720). - გვ.A16[MFN: 30627]
პერსონალია:  გოგოლაძე ეთერ ("ელიტ ელექტრონიქსის" დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  სავაჭრო ქსელი; კომპანია; საქართველოს ბაზარი.
გამოფენა-აქცია : ქართული მედიცინის ფოტომატიანე // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 30 ნოემბერი. - N273 (1718). - გვ.A10[MFN: 30628]
ანოტაცია:  ქართული მედიცინის ისტორიის მუზეუმში ქართული მედიცინის ამსახველი ფოტო გამოფენის გახსნა
პერსონალია:  შენგელია მიხეილ (ქართული მედიცინის ისტორიის მუზეუმის დამაარსებული); შენგელია რამაზ (პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  სამედიცინო კულტურა; სამედიცინო მეცნიერება; ხალხური მედიცინა; უნიკალური მასალები.
ცინცაძის ფილმი გერმანიაში // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 30 ნოემბერი. - N273 (1718). - გვ.A10[MFN: 30629]
ანოტაცია:  გერმანიის საუნივერსიტეტო ქალაქ ტუბინგენის კინოთეატრ "არსენალის" ეკრანებზე ქართველი რეჟისორის დიტო ცინცაძის ბოლო ნამუშევრის, "კაცი საელჩოდან" ჩვენება
პერსონალია:  ცინცაძე დიტო (რეჟისორი).
პეტრე ოცხელის გამოფენა "ქარვასლაში" // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 30 ნოემბერი. - N273 (1718). - გვ.A10[MFN: 30630]
UDC:  75(084)
ანოტაცია:  "ქარვასლაში" პეტრე ოცხელის ასი წლისადმი მიძღვნილი პერსონალური გამოფენის გახსნა
"პრომეთე" 4 აზერბაიჯანულ ფილმს უმასპინძლებს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 30 ნოემბერი. - N273 (1718). - გვ.A10[MFN: 30631]
ანოტაცია:  თბილისის მე-8 საერთაშორისო კინოფესტივალი "პრომეთე"
პერსონალია:  საფატი ილგარ; მიკაილოვი მიკაილ; ნაჩაბზადა შამილ; აგაზადე მირსადიგ (რეჟისორები).
თბილისის მე-8 კინოფესტივალი ახლოვდება : ფლანდრია და დოკუმენტური კინო ამიერკავკასიიდან // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 30 ნოემბერი. - N273 (1718). - გვ.A11[MFN: 30632]
ანოტაცია:  თბილისის მერვე საერთაშორისო კინოფესტივალი "პრომეთე"
პერსონალია:  ოტინგერი ულრიკე (რეჟისორი); დაუნსი კლერ (სცენარისტი); დარსი დევიდ (კინო ჟურნალისტი); დანილუ ლორან (პროდიუსერი); მურვანიძე ნატა (მსახიობი); მასხარაშვილი გიორგი; კოლელიშვილი ზაზა; მაჩაიძე სალომე; ჯანდიერი სანდრო; იაშვილი დავით; რაფელსონი ბობ; დიუმონი ბრუნო; რომერი ერიკ; კანტე ლორან; დუალონი ლოლა; ბრიზე სტეფან (რეჟისორები).
საკვანძო სიტყვები:  საკონკურსო ფილმები.