აფხაზეთის "უნიკალური მაიმუნები" // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 14 ოქტომბერი. - N244. - გვ.A1,A8[MFN: 316 ]
ანოტაცია: აფხაზეთის საპრეზიდენტო არჩევნებში სერგეი ბაღაფშის გამარჯვებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ბაღაფში სერგეი (პრეზიდენტობის კანდიდატი); არძინბა ვლადისლავი (პრეზიდენტი); ხაჯიმბა რაული (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ხაჟბა ნოდარი (პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: აფხაზეთი ; არჩევნები .
დღეს საქართველო კიდევ ერთხელ გაიმარჯვებს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 13 ოქტომბერი. - N243. - გვ.A2[MFN: 317 ]
ანოტაცია: საქართველოს პარლამენტის სხდომაზე მოისმინეს ინფორმაცია ევროპარლამენტის რეზოლუციაზე საქართველოს შესახებ; განიხილეს მაჟორიტარი დეპუტატების არჩევნებზე საარჩევნო ბარიერის საკითხი და დადგენილების პროექტები: "ცხინვალის რეგიონში შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით" და "ზვიად გამსახურდიას სიკვდილის მიზეზების დამდგენი დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობის შესახებ"
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავჯდომარე); ჩიხრაძე ფიქრია (დეპუტატი); ბერძენიშვილი დავით (დეპუტატი); კუკავა კახა (დეპუტატი); გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პირველი პრეზიდენტი).
თემატიკა: საქართველოს პარლამენტის სხდომა .
საკვანძო სიტყვები: ევროპარლამენტის რეზოლუცია ; მაჟორიტარი დეპუტატების არჩევნები ; საარჩევნო ბარიერი ; დროებითი საგამოძიებო კომისია .
ხიდაშელი, თინა
როგორ ვუშველოთ ხელისუფლებას // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 14 ოქტომბერი. - N244. - გვ.A1,B1. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 318 ]
ფოტოები: ხიდაშელი თინა
ანოტაცია: საუბარი თინა ხიდაშელთან ვარდების რევოლუციის შემდეგ საქართველოში მიმდინარე მოვლენებთან და ხელისუფლების შეცდომებთან დაკავშირებით /ესაუბრა მაია ჭალაგანიძე
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილი (პრეზიდენტი); გრიგოლია ინგა (ჟურნალისტი); კიწმარიშვილი ეროსი ("რუსთავი-2"ის გენ. დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: ხელისუფლება ; საქართველო ; მედია .
რას ფიქრობთ მედიასივრციდან ეროსი კიწმარიშვილის წასვლაზე? : ბიზნესმენი მიდის მედიიდან, თუ ხელისუფლება მოდის მედიაში? // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 14 ოქტომბერი. - N244. - გვ.A1-A3[MFN: 319 ]