"მოგებას" ყველა თავისკენ ექაჩება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 11 ივნისი. - N130 (990). - გვ.A1.3[MFN: 3123]
ანოტაცია:  საგადასახადო, არასაგადასახადო და კაპიტალური შემოსავლების ბიუჯეტებს შორის განაწილების შესახებ
პერსონალია:  მაჭავარიანი მიხეილ (ვიცე-სპიკერი); გრიგალაშვილი ნოდარ (ბორჯომის მაჟორიტარი დეპუტატა); გოდაბრელიძე გიორგი (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  საგადასახადო შემოსავლები.
საკვანძო სიტყვები:  რიგგარეშე სხდომა; მოგების გადასახადი; დაფინანსება.
საერთაშორისო ფორუმი თბილისში : საქართველოს ხელისუფლება საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებისგან ქათინაურებს და რჩევებს იღებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 13 ივნისი. - N131 (991). - გვ.A1-2[MFN: 3124]
თემატიკა:  საქართველო და ევროკავშირი.
საკვანძო სიტყვები:  სავალუტო ფონდის ფორუმი; მსოფლიო ბანკი; სასამართლო რეფორმა.
საკონკურსო-საატესტაციო დებულებიდან "ვარდების ბაღამდე" // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 11 ივნისი. - N130 (990). - გვ.A1.2[MFN: 3125]
ანოტაცია:  მერიის მოსამსახურეთა საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის დებულებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ორდენიძე გივი (მერიისა და საკრებულოს აპარატის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  პროექტი; ცვლილებები; ატესტაცია; თანხები.
გაკოტრებული ქალაქი : მრეწველობის ყოფილი ფლაგმანის წარსული, აწმყო და მომავალი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 13 ივნისი. - N131 (991). - გვ.A1.3[MFN: 3126]
ანოტაცია:  ყალაქის შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს ქალაქები. რუსთავი.
გაურკვევლობა საზღვართან // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 13 ივნისი. - N131 (991). - გვ.A1-2[MFN: 3127]
პერსონალია:  სალია კორნელი (სახმელეთო საზღვრის დაცვის მთავარი სამმართველოს უფროსი).
თემატიკა:  სახელმწიფო საზღვრის დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  ადამიანის გატაცება; საზღვრის დარღვევა; აზერბაიჯანელი მესაზღვრეები.
გადაწყვეტილება, რომელსაც აფხაზები ცივად შეხვდნენ : თბილისი აფხაზეთზე სარკინიგზო მიმოსვლის აღდგენას აღარ ეწინააღმდეგება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივნისი. - N134 (994). - გვ.A1.3[MFN: 3128]
ანოტაცია:  აფხაზეთის გავლით თბილისსა და მოსკოვს შორის სარკინიგზო მიმოსვლის აღდგენასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ნოღაიდელი ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); ხაინდრავა გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი); აკულოვი მიხეილ (სარკინიგზო ტრანსპორტის ფედერალური სააგენტოს ხელმძღვანელი); ლაკერბაია ლეონიდ (აფხაზეთის ვიცე-პრემიერი); ონოფრიშვილი დავით (რკინიგზის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი); ფადეევი გენადი (რუსეთის რკინიგზის ხელმძღვანელი); ხრიმიანი არარატ (სომხეთის რკინიგზის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  რკინიგზის დეპარტამენტი.
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები; სარკინიგზო მიმოსვლა.
საკვანძო სიტყვები:  ორმხრივი შეხვედრები; სოჭი-მოსკოვის რკინიგზა.
აშშ-ში წვრთნას 10 ქართველი რეზერვისტი გაივლის // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 11 ივნისი. - N130 (990). - გვ.A2[MFN: 3129]
თემატიკა:  რეზერვისტები.
ნატო-ს ექსპერტი პრიორიტეტულად აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის საკითხების მოგვარებას ასახელებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 11 ივნისი. - N130 (990). - გვ.A2[MFN: 3130]
პერსონალია:  ალტენბურგი გიუნტერ (ნატო-ს გენერალური მდივნის თანაშემწე პოლიტიკურ საკითხებში).
თემატიკა:  ნატო.
საკვანძო სიტყვები:  თანამშრომლობა; რეფორმები.
რუსი დიპლომატი ბაზების საკითხზე მოლაპარაკებს წარმატებულად მიიჩნევს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 11 ივნისი. - N130 (990). - გვ.A2[MFN: 3131]
პერსონალია:  სავოლსკი იგორ (რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს საგანგებო დავალებათა ელჩი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 309 | 310 | 311 | 312 | 313 | 314 | 315 | 316 | 317 | 318 | 319 |  შემდეგი »  ბოლო »»