"მოგებას" ყველა თავისკენ ექაჩება // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 11 ივნისი. - N130 (990). - გვ.A1.3[MFN: 3123 ]
ანოტაცია: საგადასახადო, არასაგადასახადო და კაპიტალური შემოსავლების ბიუჯეტებს შორის განაწილების შესახებ
პერსონალია: მაჭავარიანი მიხეილ (ვიცე-სპიკერი); გრიგალაშვილი ნოდარ (ბორჯომის მაჟორიტარი დეპუტატა); გოდაბრელიძე გიორგი (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა: საგადასახადო შემოსავლები .
საკვანძო სიტყვები: რიგგარეშე სხდომა ; მოგების გადასახადი ; დაფინანსება .
საერთაშორისო ფორუმი თბილისში : საქართველოს ხელისუფლება საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებისგან ქათინაურებს და რჩევებს იღებს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 13 ივნისი. - N131 (991). - გვ.A1-2[MFN: 3124 ]
თემატიკა: საქართველო და ევროკავშირი .
საკვანძო სიტყვები: სავალუტო ფონდის ფორუმი ; მსოფლიო ბანკი ; სასამართლო რეფორმა .
საკონკურსო-საატესტაციო დებულებიდან "ვარდების ბაღამდე" // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 11 ივნისი. - N130 (990). - გვ.A1.2[MFN: 3125 ]
ანოტაცია: მერიის მოსამსახურეთა საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის დებულებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ორდენიძე გივი (მერიისა და საკრებულოს აპარატის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები: პროექტი ; ცვლილებები ; ატესტაცია ; თანხები .
გაკოტრებული ქალაქი : მრეწველობის ყოფილი ფლაგმანის წარსული, აწმყო და მომავალი // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 13 ივნისი. - N131 (991). - გვ.A1.3[MFN: 3126 ]
ანოტაცია: ყალაქის შესახებ
თემატიკა: საქართველოს ქალაქები. რუსთავი .
გაურკვევლობა საზღვართან // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 13 ივნისი. - N131 (991). - გვ.A1-2[MFN: 3127 ]
პერსონალია: სალია კორნელი (სახმელეთო საზღვრის დაცვის მთავარი სამმართველოს უფროსი).
თემატიკა: სახელმწიფო საზღვრის დაცვა .
საკვანძო სიტყვები: ადამიანის გატაცება ; საზღვრის დარღვევა ; აზერბაიჯანელი მესაზღვრეები .
გადაწყვეტილება, რომელსაც აფხაზები ცივად შეხვდნენ : თბილისი აფხაზეთზე სარკინიგზო მიმოსვლის აღდგენას აღარ ეწინააღმდეგება // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 16 ივნისი. - N134 (994). - გვ.A1.3[MFN: 3128 ]
ანოტაცია: აფხაზეთის გავლით თბილისსა და მოსკოვს შორის სარკინიგზო მიმოსვლის აღდგენასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ნოღაიდელი ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); ხაინდრავა გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი); აკულოვი მიხეილ (სარკინიგზო ტრანსპორტის ფედერალური სააგენტოს ხელმძღვანელი); ლაკერბაია ლეონიდ (აფხაზეთის ვიცე-პრემიერი); ონოფრიშვილი დავით (რკინიგზის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი); ფადეევი გენადი (რუსეთის რკინიგზის ხელმძღვანელი); ხრიმიანი არარატ (სომხეთის რკინიგზის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: რკინიგზის დეპარტამენტი .
თემატიკა: საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები ; სარკინიგზო მიმოსვლა .
საკვანძო სიტყვები: ორმხრივი შეხვედრები ; სოჭი-მოსკოვის რკინიგზა .
აშშ-ში წვრთნას 10 ქართველი რეზერვისტი გაივლის // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 11 ივნისი. - N130 (990). - გვ.A2[MFN: 3129 ]
ნატო-ს ექსპერტი პრიორიტეტულად აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის საკითხების მოგვარებას ასახელებს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 11 ივნისი. - N130 (990). - გვ.A2[MFN: 3130 ]
პერსონალია: ალტენბურგი გიუნტერ (ნატო-ს გენერალური მდივნის თანაშემწე პოლიტიკურ საკითხებში).
თემატიკა: ნატო .
საკვანძო სიტყვები: თანამშრომლობა ; რეფორმები .
რუსი დიპლომატი ბაზების საკითხზე მოლაპარაკებს წარმატებულად მიიჩნევს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 11 ივნისი. - N130 (990). - გვ.A2[MFN: 3131 ]
პერსონალია: სავოლსკი იგორ (რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს საგანგებო დავალებათა ელჩი).
თემატიკა: რუსეთის სამხედრო ბაზები საქართველოში .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 309 | 310 | 311 | 312 | 313 | 314 | 315 | 316 | 317 | 318 | 319 | შემდეგი » ბოლო »»