საახალწლო გალა-კონცერტი ოპერისა და ბალეტის თეატრში // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 27 დეკემბერი. - N296 (1741). - გვ.A12[MFN: 31485 ]
ანოტაცია: წინასაახალწლო ღონისძიებები
პერსონალია: მაისურაძე ბადრი ; გუგუშვილი თეიმურაზ ; გველესიანი სულხან ; რატიანი ირინე ; ჩაჩუა ნინო (საოპერო მომღერლები); კანდელაკი ლალი ; ახმეტელი ვასილ ; ბახტაძე ირაკლი ; მურადელი ანა (მოცეკვავეები); საყვარელიძე დავით ; გაჩეჩილაძე მაია (გალა-კონცერტის რეჟისორები); აზმაიფარაშვილი ზაზა ; ჭიჭინაძე გოგი ; ჟორდანია გიორგი ; კალმახელიძე ზაზა (დირიჟორები).
თემატიკა: თბილისის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო თეატრი .
საკვანძო სიტყვები: საახალწლო განწყობა .
განცხადება // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 31 დეკემბერი. - N299 (1744). - გვ.C2.3.4[MFN: 31486 ]
ანოტაცია: ქალაქ თბილისის მერიის მიერ 2007 წელს (ოქტომბერი-დეკემბერი) ერთ პირთან მოლაპარაკების საშუალებით განხორციელებული 50000 ლარზე მეტი ღირებულების საქონლისა და მომსახურების, აგრეთვე 12000 ლარზე მეტი ღირებულების სამშენელო სამუშაოების შესყიდვები
განცხადება // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 31 დეკემბერი. - N299 (1744). - გვ.C5[MFN: 31487 ]
ანოტაცია: სსიპ "ქუთაისის ხანდაზმულთა პანსიონატი" საქართველოს კანონის შესაბამისად აცხადებს ერთეტაპიან ტენდერს პანსიონატის საჭიროებისათვის კვების პროდუქტების შესყიდვაზე
გვერდები: «« პირველი « წინა | 3144 | 3145 | 3146 | 3147 | 3148 | 3149 | 3150 | 3151 | 3152 | 3153 | 3154 | შემდეგი » ბოლო »»